„W nurtach historii. W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego” – wystawa w Krakowie

8.10.2013 w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa zostanie otwarta wystawa “W nurtach historii. W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego”

Ideą wystawy jest pokazanie i przypomnienie heroicznej śmierci księcia Poniatowskiego, która wpisuje się w romantyczny wzorzec umierania, oraz odwołanie się do nieprzemijającej wartości, jaką jest umiłowanie Ojczyzny. Śmierć księcia Poniatowskiego w 1813 r. przyczyniła się do narodzin jego wielkiej legendy. Jako bohater narodowy stał się on symbolem wierności i honoru, ideałem dla wielu pokoleń Polaków, szczególnie tych walczących o wolność Polski w XIX wieku, a także podczas I i II wojny światowej.

Wystawa prezentuje wizerunki i pamiątki związane z postacią księcia. Pochodzą one ze zbiorów: Muzeum – Zamku w Łańcucie, Fundacji Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Będzie można zobaczyć na niej obrazy, akwarele i grafiki, jak również pamiątki osobiste należące do księcia.

Wystawa czynna do 11.11.2013 r.

Zdjęcie: Portret Józefa Poniatowskiego. Źródło: wikimedia commons

Celina Łozowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*