W ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie odkryto tunel

W czasie prac związanych z odtworzeniem Ogrodu Dolnego odkryto stary tunel, który biegnie w kierunku Wisły. Odkrycie datuje się na XIX wiek.  Teraz przeprowadza się jego eksplorację. Po raz pierwszy od ponad stu lat!

 Podczas prac konserwatorskich w Ogrodach Zamku Królewskiego, w celu odtworzenia Ogrodu Dolnego, natrafiono na stary, podziemny tunel, który  biegnie po skosie od strony ul. Grodzkiej w kierunku Wisły. Odkryto 100 metrowy odcinek. Wstępnie jego pochodzenie datuje się na XIX wiek. Na profilu Zamku Królewskiego na jednym z portali społecznościowych ukazał się wpis, który mówił, że obecnie przeprowadza się jego eksplorację, po raz pierwszy od ponad stu lat.

Jego wysokość wynosi 1.5 metra, a co 10 metrów znajduje się właz, który umożliwia, dostanie się do środka kanału. Mury i sklepienie są ceglane, za to na dole poprowadzone są drewniane bale, które odpowiadają, za zapobiegnie przed wymywaniem podłoża przez wodę ściekającą do rzeki. Obiekt pełnił funkcję kanału ściekowego i możliwe, że był częścią większego systemu kanalizacyjnego, który mógł być odpowiedzialny za odprowadzanie ścieków i deszczówki z terenu dzisiejszego Starego Miasta. Przeznaczenie tunelu nie jest jednoznacznie znane, inna teza mówi, że służył jako ściek odprowadzający nieczystości z zamkowej kuchni. Dokładną funkcję tunelu mają jednak określić trwające w dalszym ciągu badania.

Znalezisko ma szansę stać się jedną z atrakcji turystycznych Zamku Królewskiego. Problemem może być sposób udostępnienia go zwiedzającym, ponieważ prawo budowlane nie dopuszcza wstępu do przestrzeni o tak małych gabarytach, zatem przystosowanie kanału do zwiedzania wiązałoby się z wielkimi kosztami. Inną możliwością są wspomniane włazy, przez które zwiedzający mogliby zaglądnąć do wewnątrz tunelu.

Źródła: informator-stolicy.pl, warszawawpigulce.pl
Fot: Wikimedia Commons

Michał Bury

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*