Piramida w Rapie – tajemnicze pomieszczenia, anomalie, zagadki

Piramida w Rapie to unikatowa i wyjątkowa budowla, której tajemnice ostatnio odkrywa się zaskakująco często. Dopiero co poinformowano o wystawie prezentującej wyniki badań owej budowli, a już ogłoszono o znalezieniu tajemniczego pomieszczenia. Ponadto poinformowano o anomaliach wykrytych w wyniku badań georadarowych.

Od XVIII wieku wieś Rapa należała do rodu von Fahrenheit. Nazwa pochodzi od nazwiska jej poprzedniego właściciela. Niezwykle ciekawa jest historia budowli, którą nazywa się piramidą. Baron Friedrich von Fahrenheid był tak zafascynowany starożytnym Egiptem, że postanowił na swoich ziemiach wybudować taką samą budowlę, jakiej opowieściami się zachwycał – piramidzie. Miały być w niej chowane szczątki rodu – tak przynajmniej sądzono do tej pory.

Niedawno odbyła się konferencja, Nauka w służbie ratowania zabytków – Piramida w Rapie, Nadleśnictwo Czerwony Dwór, na której poinformowano o wszystkich dotychczasowych ustaleniach. Podsumowano na niej dwuletnie badania historyczne i archeologiczne.

Miesiąc temu poinformowaliśmy, że został przygotowany projekt odrestaurowania piramidy w Rapie. Można o tym przeczytać TUTAJ. Teraz została przygotowana wystawa, której celem jest zaprezentowanie wyników dotychczasowych badań. Nauka w służbie ratowania zabytków – Piramida w Rapie będzie możliwa do zwiedzania od 16 kwietnia br. w gmachu starego BUW-u w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. W projekcie biorą udział m.in. archeolodzy, historycy, architekci, etnografowie, leśnicy czy antropolodzy. Tylko taki skład zespołu mógł zagwarantować sukces, czyli pełne i kompleksowe opracowanie tematu – podkreślił w czasie wernisażu wystawy rektor UW prof. Marcin Pałys. „Nie ma współczesnej humanistyki bez nowych technologii – dodał dyrektor Instytutu Archeologii dr Krzysztof Jakubiak. Podkreślił, że pracownicy kierowanego przez niego instytutu z sukcesami wykorzystują na potrzeby badań nowoczesne narzędzia, m.in. skanery laserowe. Dr Jerzy Marek Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie wysnuł tezę, że piramidę stworzono w zamiarze jako… lodownię. Miał być w niej przechowywany lód do celów kuchennych.

Piramidę poddano badaniom georadarowym. Okazało się, że zachodzą dziwne anomalie, w tym jedna pod wejściem do budowli. Jest to prawdopodobnie zagruzowanie związane z budową lub dawnym remontem konstrukcji – powiedział Janusz Janowski z Instytutu Archeologii UW. Druga anomalia ma o wiele większy zasięg, być może pod podłogą skrywa się nieznane pomieszczenie, które obecnie jest częściowo zasypane – powiedziała Marta Bura z Instytutu Archeologii UW. Na ten moment trudno ustalić jednoznacznie, co skrywa się pod podłogą. Zamierzamy wprowadzić pod nią kamerę inspekcyjną, żeby sprawdzić nasze przypuszczenia –  powiedział Janusz Janowski. Stan piramidy jest tak zły, że grozi jej zawalenie. W tej chwili nie można już mówić o konserwacji tego zabytku, tylko o jego ratowaniu – powiedział sekretarz Nadleśnictwa Czerwony Dwór, Tomasz Łaskowski.

Obecnie czeka się na decyzję o przyznaniu środków na remont piramidy, ma ona zostać wydana do końca maja tego roku.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*