W południowo – wschodniej Turcji odkryto zabawki sprzed 5 000 lat

Na terenie południowo – wschodniej Turcji odkryto starożytny grób dziecka pogrzebanego razem ze swoimi zabawkami pochodzącymi sprzed 5 000 lat.

Zespół archeologów prowadzący wykopaliska w południowo – wschodniej tureckiej prowincji Şanlıurfa, na terenie której niegdyś żyło wielu proroków cytowanych w Biblii i Koranie, znalazł zabawki w postaci małej repliki rydwanu i grzechotki, pochodzące sprzed 5 tysięcy lat. Przedmioty znaleziono w jednym z kamiennych grobów zawierających szczątki zmarłego dziecka. Obok repliki rydwanu spoczywała grzechotka podobna do tych, które znalezione zostały podczas wykopalisk na terenie Sumataru – starożytnego miasta, w którym prawdopodobnie w okresie poprzedzającym biblijny Exodus zamieszkiwał prorok Mojżesz.

Według Celala Uludağa kierującego zespołem archeologów pracujących w Sumatarze znalezione zabawki wykonane zostały z gliny i pochodzą z epoki brązu. Przedmioty prawdopodobnie  należały do dziecka króla lub urzędnika wysokiego szczebla. Zawartość grobu odzwierciedla to czym bawiły się dzieci w tamtych czasach, jak również ówczesne poczucie estetyki – powiedział Uludağ.

Profesor Yusuf Albayrak, który pracuje w tym miejscu, twierdzi, że Sumatar jest ośrodkiem kultu pogańskiego, na terenie którego w ciągu ostatnich pięciu lat odkąd prowadzone są badania archeologiczne odkryto około 120 kamiennych grobów. Dotychczas przeszukaliśmy  45 grobów        a w jednym z nich znaleziono małą replikę rydwanu i grzechotkę z motywami ptaków. Istniał wówczas zwyczaj grzebania zmarłych dzieci razem ze swoimi zabawkami. To interesujące znalezisko, wskazujące na to, że grzechotki dziecięce istniały już 5 tysięcy lat temu – powiedział Albayrak.

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*