W Turcji odkryto butelkę do karmienia niemowląt sprzed 2 000 lat

W prowincji Canakkale w północno – zachodniej Turcji odkryto liczącą około 2000 lat butelkę z okresu wczesnorzymskiego, służącą do karmienia niemowląt. Butelka posiadała jedną rękojeść i specjalną wypustkę przypominającą smoczek.

Odkrycia starożytnej butelki dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenie starożytnego miasta portowego Parion. Z informacji uzyskanych od archeologów wynika, że odnaleziona butelka do karmienia niemowląt miała jedną rekojeść i wypustkę przypominającą smoczek. Zabytkowe naczynie zostało wykonane z gliny i wypalone w ogniu. Butelka pochodzi z okresu wczesnorzymskiego i datowana jest na około 2000 lat. Tego rodzaju butelki znajdowane były czasami w grobowcach dziecięcych z okresu wczesnorzymskiego, zostawiano je tam jako tzw. upominki pogrzebowe – były sprzętem używanym przez zmarłego w życiu codziennym. Według naukowców starożytne butelki do karmienia niemowląt posiadały zwykle objętość wynoszącą od 50 do 100 mililitrów.

„Produkty zostały wykonane w taki sposób, aby dziecko mogło wypić wszelkie płynne niemowlęce pokarmy. Wszystkie naczynia wykonano z tzw. gliny wypalanej. Glina była formowana poprzez prasowanie a następnie wypalana w piecu i gotowa do użycia” – powiedział profesor Hasan Kasaoglu z Uniwersytetu Atatürka.

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*