Skarb odkryto w dawnej wsi Trójca, aktualnie leżącej w mieście Zawichost, w województwie Świętokrzyskim. Odkryto ponad 1800 monet władców piastowskich, poczynając od Bolesława Szczodrego do czasów Bolesława Kędzierzawego. Do podobniej sytuacji doszło już miesiąc temu, gdy odkryto ołowianą bullę książęcą.
W mieście Zawichost leżącego niedaleko Sandomierza. Dokładnie w byłej wsi Trójca odkryto monety, miejscowość jest od roku 1954 częścią miasta Zawichost. Do okrycia doprowadzili członkowie grupy Nadwiślańska Grupa Poszukiwawczy Stowarzyszenia SZANSA z Annopola i Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa, prac nadzorował de. Hab. Marek Florek. Monety były ukryte w glinianych dzbanach, zakopanych najpewniej ok. 1165 roku. Według Piotra Chabrzyka z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, gdzie dokładnie przyjrzano się monetą.
Dzięki ów badaniom wstępnie wiemy, że naczynie zawierało 5 denarów krzyżowych z lat ’70 XI wieku, denara Bolesława Szczodrego, 2 denary Bolesława Krzywoustego, 629 Władysława Wygnańca i 615 Bolesława Kędzierzawego. Prócz monet odnaleziono także liczne fragmenty naczyń z XI wieku, kości zwierzęce oraz ozdobny kościany grzebień.
Nie było to jedyny podziemny skarb z okolic wsi, wspominając okoliczne odkrycia możemy powiedzieć o wyżej wspomnianej bulli książęcej oraz podobny zbiór monet, odkryty w roku 1930, a następnie odnaleziono drugą część w 1937 roku. Jednak przez pomyłkę obie części zostały wymieszane po tym, gdy przeniesiono je do Państwowego Muzeum Archeologicznego, teraz badacze nie są pewni czy odkryto dwie części jednego skarbu, czy dwa osobne. W sprawie odkrycia z czasów przedwojennych warto wspomnieć, że odnaleziono je 100 metrów od współczesnego miejsca wykopalisk.
Częste odkrycia miejscowość może zawdzięczać swojemu usadowieniu. Był to strategiczny punkt handlowych, był to jeden z licznych punktów przepraw przez Wisłę. Tędy transportowano towary ze wschodu Europy z ziem Rusinów, na zachód oraz drugi szlak przecinający idący z nad Bałtyku na południe kontynentu.
Źródło: wczesnesredniowiecze.pl
Fot.: Delegatura w Sandomierzu WUOZ w Kielcach
Krystian Styczyński