Varsaviana i Mikołajki w DSH

Święta z dobrze napisaną historią

Varsaviana i Mikołajki w DSH

Dom Spotkań z Historią zaprasza na cykl wirtualnych spacerów po Warszawie (30.11), świąteczny kiermasz książek (29.1121.12) oraz Mikołajki dla dzieci i dorosłych (6.12).

VARSAVIANA – WIRTUALNE SPACERY

W zimne tygodnie, kiedy pogoda nie sprzyja przemierzaniu ulic miasta, Dom Spotkań z Historią zaprasza mieszkańców stolicy na fotograficzną podróż w czasie. Za wehikuł czasu posłużą nam zdjęcia wybitnych fotografów Warszawy, świadków historii miasta, bohaterów naszych wystaw i autorów albumów.

Podczas wirtualnych spacerów pokażemy Warszawę w kilku różnych odsłonach: miasto z drugiej połowy XIX stulecia, przed- i powojenne oraz czasów stanu wojennego. Na pierwszy fotograficzny spacer po dawnej Warszawie zabierze nas varsavianista Krzysztof Jaszczyński. Zobaczymy m.in. pierwsze zdjęcia stolicy z drugiej połowy XIX wieku (Karola Beyera i Maksymiliana Fajansa), początków minionego stulecia (Stanisława Lilpopa) oraz z lat 30. XX wieku (holenderskiego fotografa Willema van de Pola). Dzięki fotografiom Amerykanów Henry’ego N. Cobba i Johna Vachona zobaczymy, jak wyglądała i jak odbudowywała się Warszawa po II wojnie światowej. W ostatni wirtualny spacer po stolicy zabierze nas fotograf Chris Niedenthal, autor słynnego zdjęcia przedstawiającego opancerzony transporter wojskowy na tle wielkiej reklamy filmu „Czas apokalipsy”, wiszącej na budynku kina „Moskwa”.

30.11 (niedz.), godz. 14.00

Warszawa dawna i przedwojenna. Fotografie z drugiej połowy XIX wieku
i początków XX aż do lat 30., pochodzące z albumów Karola Beyera, Maksymiliana Fajansa, Stanisława Wilhelma Lilpopa i Willema van de Polla, wydanych przez DSH. Prowadzenie – varsavianista Krzysztof Jaszczyński.

7.12 (niedz.), godz. 14.00

Warszawa powojenna. Fotografie z lat 40., 50. i 60., pochodzące z albumów Henry’ego N. Cobba, Władysława Sławnego i Johna Vachona, wydanych przez DSH. Prowadzenie – varsavianiści: Jakub Jastrzębski, Marta Szczeblewska (Kolektyw Kierunkowy 22).

13.12 (sob.), godz. 14.00

Warszawa nie z tej ziemi! Fotografie Warszawy z czasów stanu wojennego z archiwum fotoreportera. Prowadzenie – fotograf i fotoreporter Chris Niedenthal.

http://www.facebook.com/events/1582940615270219/

MIKOŁAJKI

Mikołajkowy weekend z DSH – w programie świąteczne warsztaty dla dzieci.

6.12 (sob.), godz. 14.00–18.00

Domki z piernika

Pod okiem studentów Akademii Sztuk Pięknych przygotują własne piernikowe domki, inspirowane architekturą dawnej Warszawy. Patrycja Jastrzębska z Tu Było Tu Stało zaprezentuje historię świąt po warszawsku.

7.12 (niedz.), 16.00

Świąteczna pocztówka

Uczestnicy poznają historię niezwykłych listów od świętego Mikołaja, które tworzył dla własnych dzieci J.R.R. Tolkien. Następnie każde dziecko będzie mogło wykonać kartkę bożonarodzeniową lub napisać list do św. Mikołaja. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 4–12 lat.

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻEK W DSH

Zapraszamy w każdy przedświąteczny weekend (29.11-21.12) na kiermasz książek. Świąteczne pakiety książkowe w atrakcyjnych cenach, wysokie rabaty na publikacje (nawet do -80%). Wszystkie zakupione pozycje zostaną świątecznie zapakowane.

Dom Spotkań z Historią, Księgarnia XX-wieku, ul. Karowa 20.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*