Warszawiacy wobec niepodległości. Działania mieszkańców Warszawy na rzecz odradzania się Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1914-1921 | konferencja

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie serdecznie zaprasza na konferencję naukową z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Warszawiacy wobec niepodległości. Działania mieszkańców Warszawy na rzecz odradzania się Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1914-1921”. Konferencja została objęta przez nasz portal patronatem medialnym. 

Sesja odbędzie się 18 października 2018 roku (czwartek) w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat działań prowadzonych przez polskie organizacje polityczne i społeczne na terenie Warszawy na rzecz odrodzenia Polski.
Podczas konferencji zostaną poruszone zagadnienia związane z mobilizacją społeczeństwa Warszawy w okresie bezpośrednio poprzedzającym odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także w początkowym okresie organizacji państwa polskiego. Zakres czasowy będzie obejmować lata 1914 – 1921, a więc od rozpoczęcia I wojny światowej, aż do uchwalenia konstytucji marcowej i podpisania traktatu ryskiego. Podstawowy zakres geograficzny będzie ograniczał się do Warszawy.

W obszerze tematycznym znajdą się działania inspirowane przez instytucje wyznaniowe, instytucje samorządowe, samorządy zawodowe czy środowiskowe (np. uczniowskie, ziemiańskie), organizacje charytatywne i inne. Działania te powinny obejmować następujące kategorie: różnorakie wsparcie dla odradzających się instytucji państwowych, organizacja władz samorządowych, wspieranie ochotniczego poboru do Wojska Polskiego, pomoc materialna dla żołnierzy WP, organizacja nauki i oświaty, reorganizacja i repolonizacja miejskiej przestrzeni publicznej, organizacja uroczystości narodowych, propaganda działań o charakterze niepodległościowym, zbiórki charytatywne i in. Ponadto interesują nas osoby i organizacje, które podejmowały te działania.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*