We Włocławku przypadkowo znaleziono 1000-letni miecz w Wiśle
W trakcie prac we Włocławku, jeden z pracowników przypadkowo odkrył 1000-letni miecz w Wiśle. To niesamowite znalezisko, które nazwano sensacją archeologiczną. Okazuje się, że miecz może być wikińskim artefaktem.
W trakcie prac pogłębiania basenu portowego przy przystani ulokowanej przy ul. Piwnej we Włocławku nad Wisłą, natrafiono na niezwykłe znalezisko archeologiczne. Wzbudziło ono sensację w całym kraju.
W piątek 12 stycznia 2024 roku pracownik firmy zajmującej się pogłębianiem basenu portowego na zlecenie OSiR przypadkowo odkrył 1000-letni miecz podczas wydobywania materiału z dna rzeki. Miecz datuje się na IX lub X wiek. Miecz ten, po długich latach spędzonych na dnie rzeki, wydobył pracownik, zauważając go w materiale przenoszonym na barkę przez koparkę.
Informację o znalezisku niezwłocznie przekazano wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Według opinii ekspertów, miecz ten jest prawdopodobnie wikińskim artefaktem. Chociaż broń jest silnie skorodowana i pokryta tlenkami, jej stan pozwolił już na ocenę. Może mieć ponad tysiąc lat, co wskazuje na możliwe pochodzenie z okresu początków państwowości Polski.
To odkrycie stanowi ogromną sensację archeologiczną. W całej Polsce nie znaleziono wiele mieczy. Istnieje około dwustu podobnych skarbów, zwykle pojawiających się raz na kilkadziesiąt lat. Miecz trafił pod opiekę pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, którzy zabrali go do Torunia.
Wojciech Sosnowski z działu archeologii WUOZ w Toruniu podkreślił wagę znaleziska, nazywając je bardzo delikatnym zabytkiem o dużym znaczeniu historycznym:
To jest duża sensacja archeologiczna. Mamy do czynienia z bardzo delikatnym zabytkiem i bardzo cennym. Miecz musi być pilnie poddany konserwacji. Sytuacja jest dynamiczna, dopiero zbieramy informacje o tym przedmiocie
– powiedział W. Sosnowski.
Najprawdopodobniej miecz zostanie poddany badaniom i konserwacji w pracowni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, aby ostatecznie powrócić do Włocławka. Planuje się, że stanie się on częścią kolekcji Muzeum Historii Włocławka.
Miecze we wczesnośredniowiecznej Polsce
Znajdywanie mieczy w Polsce nie należy do częstych odkryć. Tym bardziej 1000-letni miecz w Wiśle z Włocławka jest naprawdę niesamowitym znaleziskiem.
Miecze pojawiły się na ziemiach polskich około IX wieku i były związane ze skandynawskimi wikingami, produkowane u nadreńskich rzemieślników.
Rozwój badań archeologicznych w zakresie bronioznawstwa w Polsce nastąpił w II połowie XX wieku, zwłaszcza wobec wczesnośredniowiecznej Polski za panowania Piastów. W tym okresie jednak miecz wcale nie był tak powszechną bronią, jak mogłoby się wydawać. Z tego okresu bowiem znaleziono bowiem tylko około 100 egzemplarzy.
Miecze były nie tylko stosunkowo drogie w wykonaniu, ale także nie zajmował się tym pierwszy lepszy kowal. Miecz mógł wykonać tylko wykwalifikowany rzemieślnik. Stąd też znaleziska w dużej mierze pochodzą z zachodu, w tym od rzemieślników z Solingen. Najczęściej znajdywane w Polsce miecze to broń typów B-R (według typologii I. Petersena.
Źródło: Sensacja archeologiczna we Włocławku! W Wiśle znaleziono miecz sprzed ponad tysiąca lat, ddwloclawek.pl [dostęp: 14.01.2024].
Fot. Ośrodek Sportu i Rekreacji Włocławek/Facebook