Wiedza za darmo!

Osobiście stoję na stanowisku, że ponieważ historia jest nauką w pełni humanistyczną powinna być w pełni darmowa. Oczywiście badania historyczne, jak i każdy inne zresztą wymagają funduszy. Ponadto historycy muszą z czegoś żyć. A co z dydaktyką i popularyzacją tak pięknej historii? Czy ona czasem nie powinna być za darmo?  

Dziwne pytanie? Na pierwszy rzut oka takie może się wydawać. Bo o ile poważna historia i badania z nią związane wielkich pieniędzy wymagają, o tyle powszechnie wydaje się, że edukacja historyczna i popularyzowanie treści z historią związanych jest przecież darmowe. I może to i prawda, ale chyba nie do końca.

Spróbujmy szczegółowo zająć się tym problemem. Rozłóżmy go na czynniki pierwsze. Bo o ile z popularyzacją sprawa jest prostsza z dydaktyką naprawdę dobrej jakości historii jest już trudniej. Historię popularyzuje się przecież dziś głównie w mediach i to tych bardziej nowoczesnych, a co za tym idzie darmowych. Media społecznościowe, blogi, podcasty, vlogi, portale czy kanały streamingowe. To wszystko kosztuje nas tylko nasz czas. Poświęcając go w ilości dowolnej możemy zająć się takimi treściami, jakie tylko nas interesują.

A co jeśli historii chcemy nauczyć się na poważnie? Wtedy nasz problem robi się już nieco większy. Bo oprócz swojego czasu, który oczywiście musimy poświęcić, żeby historii się nauczyć w wielu wypadkach musimy też poświęcić wcale nie tak mało pieniędzy.

Ale jak to? Zakrzykną pewnie myśli niejednego z Was czytelnicy. Przecież historii zaczynamy uczyć się w szkole, a ona jest za darmo. Może i tak, ale czy na pewno w pełni za darmo? Co prawda za obowiązek szkolny ani uczniowie, ani ich rodzice nie płacą, jednak za wszystko co umożliwia naukę już tak. I tak samo jest z historią. Podręcznik? Kosztuje! I to nie mało, bo średnie ceny wahają się w zależności od poziomu i wydawnictwa w zakresie 30 – 50 złotych. Inne materiały dydaktyczne? Czasem jeszcze więcej! A jakość? No właśnie, ona czasem pozostawia najwięcej do życzenia. Bo zależy przede wszystkim od czynnika ludzkiego – nauczyciela i ucznia!

A jeśli ktoś z uczniów chce na serio zająć się nauką historii, a może nawet wiąże z tą piękną nauką swe plany na przyszłość? Najpierw musi dużo i drogo uczyć się jej w szkole. Drogo, bo podręczniki kosztują go (albo raczej jego rodziców) dużo, a korepetycje jeszcze więcej. Nie wspominając już o rozmaitych publikacjach typu repetytorium czy vademecum maturalne.

A wydaje się przecież, że historia się nie zmienia i przecież wszystko to jest w Internecie. No właśnie, ale na maxa rozproszone i nieusystematyzowane. Jeśli, więc chcesz dostać to już poszeregowane i poskładane to płać!

A co gdyby to zmienić?

Co gdyby połączyć darmowość popularyzacji z rzetelnością i wysoką jakością merytoryczną edukacji szkolnej?

My w redakcji portalu Historykon.pl wznosimy edukację historyczną na nowy poziom.  Łączymy ogień z wodą, darmowość z rzetelnością!

Zdajesz maturę z historii? Zabierasz się do nauki na sprawdzian czy kartkówkę? Mamy dla Ciebie coś specjalnego! Zaoszczędź na korepetycjach i drogich repetytoriach. Skorzystaj z opracowań maturalnych, przygotowanych przez naszych najlepszych redaktorów!

Cykl „Zdaj maturę z Historykonem” to seria przygotowana z myślą o uczniach. Wszystkich uczniach, bo każdy z Was może skorzystać z świetnej treści opracowań, które dajemy Wam w najlepszej możliwej cenie, czyli ZA DARMO! Przydadzą się przed każdym sprawdzianem czy kartkówką.

A już na pewno przydadzą się wszystkim uczniom ostatnich klas szkół ponadpodstawowych przygotowującym się do matury z historii. Opracowanie zawarte we wspomnianym cyklu są przygotowywane ściśle w oparciu o podstawę programową i najpopularniejsze rozkłady materiałów. Ich autorzy dołożyli wszelkich starałby zostały one stworzone przejrzyście i zrozumiale. Jednak ich najmocniejszą stroną na pewno jest wysoka jakość i wartość merytoryczna. A przy okazji udało się przemycić w nich także wiele dodatkowych informacji, których nie znajdziecie w swoich podręcznikach. Opracowania zostały też wzbogacone o bogaty materiał graficzny i liczne mapy.  

A teraz słówko do Was drodzy uczniowi!

Połączyliśmy historią z teraźniejszością, a nawet przyszłością! Bardzo chcemy Wam pomóc!

Każdy z nas był kiedyś w identycznej sytuacji, jak Ty teraz. Dlatego działamy na Twoją rzecz!

Na razie nasze opracowania znajdziesz w formie tekstów o tutaj: https://historykon.pl/matura-z-historii/

W najbliższej przyszłości będziesz mógł także skorzystać z nich w formie podcastów na kanale „Dawid Siuta – W historii” i filmów. A w planach mamy też stworzenie kursu online!

Zapraszam, więc i zachęcam do korzystania! Jeśli interesujesz się najpiękniejszą nauką pod słońcem, korzystaj z wysokiej jakości materiałów bezpłatnie!

Dawid Siuta  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*