Wirtualny średniowieczny port w Pucku

Naukowcy z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Instytutem Morskim w Gdańsku, pracują nad wirtualną rekonstrukcją średniowiecznego portu w Pucku. Już w 2020 roku będzie można pobrać bezpłatną aplikację, która przedstawi wizualizację.

Puck to według naukowców jeden z najstarszych portów polskich. Istniał od IX do XIII wieku i został wzniesiony dzięki staraniom plemion słowiańskich, które we wczesnym średniowieczu miały kontakty ze Skandynawią.

Szczątki portu puckiego odkryto dopiero 40 lat temu. Dr hab. Andrzej Pydyn z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu jest kierującym zespołem, który wykonuje rekonstrukcję. Naukowiec wyjaśnia, że pod wodą znajduje się wiele drewnianych elementów portu.

Prace nad tworzeniem wizualizacji trwają już kilkanaście miesięcy. Dokładne odwzorowanie dna, wraz z elementami portu tam się znajdującymi, było pierwszym etapem tworzenia rekonstrukcji. Dzięki nowoczesnym sondom wielowiązkowym udało się zbadać 16 hektarów dna morskiego. Inną nowoczesną metodą, którą wykorzystuje się podczas prac jest fotogrametria, czyli ukazanie drewnianych konstrukcji metodą 3D. Jest to innowacyjna metoda, do tej pory nie stosowana na tak szeroką skalę. Oprócz wcześniej wspomnianym metod, naukowcy korzystają też z parametrycznego profilografu osadów dennych, który  pozwala na zajrzenie do wraków, które są przykryte mułem.

Kolejnym etapem prac, na podstawie informacji zebranych w czasie badań nowoczesnymi metodami, będzie wykonanie wizualizacji portu. Środki, zarówno na same badania dna morskiego, oraz wirtualna rekonstrukcję portu, pozyskano dzięki programowi unijnemu Interreg Central Europe.

40 lat od odkrycia portu naukowcom udało się odkryć pięć wraków, a wśród nich dłubankę. Jeden z wraków prawdopodobnie jest związany z Wikingami, którzy mogli przybyć do Pucka. Port został zniszczony przez stale podnoszący się stan wody w Bałtyku, do czego przyczynił się rozwój żeglugi – stwierdził Andrzej Pydyn.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*