Zgłębiono historię kotów

Kompleksowe badania kociego DNA dowiodły, że pasiaste koty powstały w Imperium Osmańskim.
Badania opublikowane przez Nature Ecology & Evolution pokazują wyniki badań przeprowadzonych na próbkach DNA ponad 200 kotów. Przebadano DNA pochodzące z różnych okresów w historii od starożytnego Egiptu aż po czasy najnowsze. Badania wykazały, że koty zostały udomowione po raz pierwszy w miejscu Żyznego Półksiężyca oraz na terenie Afryki Północnej. Koty z terytorium Żyznego Półksiężyca, który to rozciąga się od Zatoki Perskiej przez Irak, Syrię aż do Turcji prawdopodobnie rozpoczęły polowanie na gryzonie w pobliżu pierwszych społeczności rolniczych ok. 8000 lat temu.
Natomiast koty afrykańskie, które można dostrzec w sztuce starożytnego Egiptu pojawiły się w regionie śródziemnomorski najprawdopodobniej dopiero około 1500 lat p.n.e. Naukowcy przypuszczają, iż dzisiejsze koty domowe są mieszanką kotów Żyznego Półksiężyca oraz tych z rejonu starożytnego Egiptu.

Jednakże gen kota pręgowanego „tabby cat” pojawił się dopiero później we wschodniej części Morza Śródziemnego, która była wówczas częścią Imperium Osmańskiego. Te pręgi i paski są znaczącą zmianą w kocim DNA, jednakże funkcję kotów domowych „tabby cat” zaczęły przyjmować  dopiero w XVIII wieku. Natomiast największą popularność koty pręgowane zyskały dopiero w XIX wieku kiedy to ludzie zaczęli zwracać większą uwagę na cechy charakterystyczne poszczególnych ras.

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*