Wskazówki zawarte w XVII – wiecznym przewodniku turystycznym przyczyniły się do odkrycia 1000 – letniej dzielnicy miasta

Korzystając z pochodzącego z XVII wieku przewodnika turystycznego napisanego przez słynnego podróżnika Evliję Czelebiego zespół tureckich archeologów odkrył liczącą 1000 lat dzielnicę miasta, zlokalizowaną w rejonie północno – wschodniej Turcji.

Zespół tureckich naukowców z Uniwersytetu Atatürka prowadząc badania jednego z najdłuższych zabytkowych tuneli wodnych w północno – wschodniej Turcji natknął się na pozostałości liczącej 1000 lat dzielnicy miasta. W odnalezieniu zabytku niezwykle pomocne okazały się wskazówki zawarte w przewodniku turystycznym, napisanym w XVII wieku przez słynnego osmańskiego podróżnika Evliję Czelebiego – autora tzw. „Księgi podróży” („Sejahatname”). Przewodnik zawierał m. in. opis pobliskiego zamku Kemah. Wynikało z niego, że w zamku znajdowało się 600 domów mieszkalnych, 11 domów kultu i 3 minarety. Jednak naukowcy dokonali własnej (krytycznej) interpretacji przewodnika Czelebiego i dzięki temu udało im się natrafić na liczącą 1000 lat zabudowę mieszkalną, sąsiadującą z zamkiem Kemah. Dzięki pomocy tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki w trakcie wykopalisk odkryto znaczące zabytki i pozostałości takie jak pochodzący z okresu bizantyjskiego (XII – XIII wiek) piec do produkcji wyrobów ceramicznych oraz liczne szczątki łaźni tureckich zwanych hamam.

Evlija Czelebi był urodzonym w 1611 roku podróźnikiem osmańskim, który w XVII wieku przez ponad 40 lat podróżował po terytorium osmańskim oraz terenach sąsiednich. Opis dokonanych podróży zawarł w dziesięciotomowym dziele zwanym „Sejahatname” („Księga podróży”).

Źródła: dailysabah.com
Fot: Anadolu Agency Photo

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*