Nocą przyszli po Prymasa …

Wrześniowa noc okrywała Warszawę ciemnością, kiedy na ulicy Miodowej pojawili się panowie w płaszczach i kapeluszach nasuniętych głęboko na oczy. Bez większych problemów przedarli się przez główną bramę posesji przy numerze 17/19. W tym samym czasie ich towarzysze przeskakiwali mur oddzielający siedzibę warszawskiego arcybiskupa od ulicy Schillera.

Kiedy zaciśnięte dłonie ubeków zadudniły w drzwi, to co przeczuwano od dawna stało się realne: przyszli po Prymasa.

2-16-19_pionWydarzenia opisane powyżej miały miejsce 61 lat temu. Stefan Kardynał Wyszyński został wówczas aresztowany i przez trzy lata był przetrzymywany w miejscach odosobnienia. W rocznicę tamtych wydarzeń arcybiskup Warszawski Kazimierz kardynał Nycz zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzenia siedziby Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19.

Pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oprowadzą przybyłych po miejscach, które wieczorem 25 września 1953 roku były świadkami porwania głowy polskiego Kościoła. Obejrzeć będzie można przestrzenie nie dostępne zwykle dla zwiedzających, m.in. salę tronową, kaplicę, gabinet prymasowski i ogród pałacowy.

Całość rozpocznie się 24 września o godzinie 16:00. Ostatni zwiedzający zostaną oprowadzeni o godzinie 19:00.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych najnowszymi dziejami Polski i historią Kościoła. To wyjątkowa okazja by poznać niezwykłe wydarzenia i wejść do ciekawych wnętrz zwykle niedostępnych dla publiczności.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*