Wydarzenie Historyczne Roku 2014: znamy zwycięzców

„Krakowscy Wyklęci”, „Projekt: Pilecki” oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach to tegoroczni zwycięzcy Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 26 maja 2015 r. w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Wśród gości gali obecny był m.in. dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Olbrycht, senatorowie Andrzej Person i Jan Maria Jackowski, przewodniczący Rady MHP prof. Wojciech Roszkowski. Obecni byli niemal wszyscy autorzy nominowanych projektów z całej Polski.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro mówił podczas uroczystości, że „historia wtedy przestanie być szpargałem, jeśli jej obrazowaniem, tłumaczeniem zajmą się ludzie z wielką pasją. Kim oni są? Bardzo często przedstawiciele polskich instytucji kultury, fundacji, organizacji, którzy zajmują się popularyzowaniem, promowaniem i uczeniu historii polski nowych generacji” – podkreślił.

W tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których Jury wybrało finałową piętnastkę. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad pięć tysięcy internautów.

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja „Krakowscy Wyklęci” przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wystawa przedstawiała historię 14 osób-bohaterów związanych z antykomunistycznym podziemiem w latach 1944–1956, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na kontynuowanie walki o suwerenność Polski w szeregach antykomunistycznej konspiracji. Byli wśród nich żołnierze – weterani walk z lat 1914–1920, kampanii wrześniowej oraz konspiracji antyniemieckiej z lat 1939–1945, żołnierze zawodowi, osoby cywilne, przedstawiciele różnych grup społecznych, poglądów politycznych i pokoleń.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2014 roku uznano otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Muzeum mieści się w zrewitalizowanym obiekcie według projektu braci Zillmanów. Stała ekspozycja rozlokowana jest na czterech kondygnacjach: od parteru, gdzie znajduje się sala „Świętochłowice A.D. 1919”, której wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie Powstań, do antresoli skąd można podziwiać posiedzenia sztabu. Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskał „Projekt: Pilecki” realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Celem projektu była organizacja różnych wydarzeń związanych z popularyzacją jednego z największych polskich bohaterów XX wieku. W ramach projektu powstał między innymi portal internetowy (www.projektpilecki.pl) oraz fabularyzowany dokument o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch, wyróżniła w Plebiscycie:

 

 

Kategoria WYDARZENIE:

 1. 1000 lat historii Żydów polskich – wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
 2. Otwarcie nowej siedziby Cricoteki (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka),
 3. Otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie),
 4. Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie).

Kategoria WYSTAWA:

 1. Wystawa „MADE IN POLAND” (organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),
 2. Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014” (organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie),
 3. Udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą (organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
 4. Wystawa „Mit Galicji” (organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Wien Museum).

Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA:

 1. Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo z wystawy stałej (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
 2. Internetowe serwisy historyczne Portalu PolskieRadio.pl (organizator: Polskie Radio S.A.),
 3. Obchody Roku Kolberga (organizatorzy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut im. Oskara Kolberga),
 4. „Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum” (organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku).

Podczas uroczystego zakończenia wręczono 3 nagrody główne – cenne statuetki, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy dla wszystkich finalistów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*