Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wyprawy śladami Bitew o Ardeny i Las Hürtgen

Wyprawy śladami Bitew o Ardeny i Las Hürtgen

Z przyjemnością informujemy, że zostaliśmy patronem bardzo interesującego i unikatowego przedsięwzięcia. Twórca strony Wyprawy śladami II Wojny Światowej wspólnie z grupą czytelników wyrusza na I edycję wypraw szlakiem Bitew o Ardeny i Las Hürtgen.

Pomysłodawca projektu przemierzył m.in. Normandię, Ardeny, tereny operacji Market Garden. Wyprawa to bardzo interesująca forma odkrywania historii – to nie tylko muzea i miejsca pamięci, ale przede wszystkim poznawanie najciekawszych epizodów Bitew o Ardeny i Las Hürtgen, których próżno szukać w przewodnikach. Siedem dni wspaniałej historycznej przygody w detalach, odkrywanie miejsc ze słynnych zdjęć i filmów archiwalnych. 

Program

Czas trwania: 20-27 listopada 2017.


Dzień 1:

Wizyta w niesamowitym Auto&Technik Museum Sinsheim z wielką kolekcją broni pancernej. Są tam unikalne Pantery (będzie można usłyszeć odgłos silnika jednej z nich oraz zobaczyć pracę układu jezdnego), Jagdpanther i wiele innych.


Dzień 2,3,4 i 5:

Ardeny, miejsce ostatniego wielkiego i desperackiego zrywu Hitlera. Prawdziwe zagłębie historyczne.

– „Utrzymaj Bastogne!”. Bohaterska obrona okrążonego miasta przez legendarną 101 Dywizję Powietrznodesantową. 
– Podróż wzdłuż pierścienia walk, pokażę Wam gdzie wspólnie ze spadochroniarzami walczyły Team Cherry, Team O’Hara i Team Desobry.

– Chcesz znać szczegóły słynnej bitwy o Foy? Zobaczyć słynne lisie nory w Bois Jacques, czy miejsce gdzie sierżant „Shifty Powers trafił niemieckiego snjapera? Te i inne motywy z serialowej „Kompanii Braci” będą w programie.

– „Nuts!”, Operacja Repulse, Bitwa o Chaumont, „First in Bastogne”.

– Będziecie mogli zobaczyć coś unikatowego, trasę ataku najważniejszej formacji w planie Hitlera – Kamfgruppe Peiper. Jeden z najbardziej „brudnych” epizodów wojny na froncie zachodnim, gdzie nie było reguł. Wyścig z czasem w kierunku Mozy, kilkadziesiąt kilometrów pełnych bitew, zasadzek i masakr, krok po kroku. 

– Po drodze jedne z najciekawszych muzeów II WŚ w Europie zachodniej: „December 44” ze słynnym Tygrysem II i „Baugnez 44”.

– Obszar krwawych walk na trasie ofensywy niemieckich dywizji pancernych „Das Reich” i „Hitlerjugend”. W programie także małe miejscowości, które stały się areną wielkich starć, cmentarzyska czołgów – „Bliźniacze wioski” i Manhay z unikatowa Panterą, czy „Parker’s Crossroads”.


W programie również:

– Sześć znakomitych muzeów II wojny światowej. 

– Jedne z największych na świecie amerykańskich cmentarzy wojskowych Henri-Chapelle i Ham oraz niemieckie w Recogne i Sandweiler,

– Obszar „Kotła” Celles, 

– W Luxemburgu średniowieczne Clervaux, gdzie 28 Dywizja Piechoty opierała się niemieckim zagonom pancernym. W detalach, z miejscami 9 zniszczonych czołgów,

– Schumann’s Eck jedno z najkrwawszych miejsc tej ofensywy,


Dzień 6:

Organizatorzy spędzą go w miejscu idealnym dla wielbicieli historii i wędrówek po masywach górskich. Hürtgenwald – najdłuższa i trzecia w historii pod względem ofiar bitwy dla US Army. Mroczna, leśna gęstwina, usiana niemieckimi bunkrami z linii Zygfryda, miejscami wielu krwawych starć i śmierci tysięcy żołnierzy, m.in. z „Wzgórzem 400”, które zdobył słynny 2. Batalion Rangersów.


PartnerzyPrzewiń do góry