Wystawiono na sprzedaż dawną rezydencję Francisco Franco

Dawną letnią rezydencję byłego dyktatora Hiszpanii Francisco Franco, czyli zamek Pazo de Meirás wystawiono za 8 mln euro (ponad 33 mln złotych). Nieruchomość należała do zmarłej  kilka tygodni temu córki hiszpańskiego generała – Maríi del Carmen Franco y Polo, która po śmierci ojca w 1975 roku odziedziczyła nieruchomość.

Zamek znajduje się w miejscowości Sada koło A Corunii w Galicji. Składa się z 15 sypialni, prywatnej kaplicy i własnego terenu łowieckiego. Łącznie nieruchomość ma w sumie niemal 65 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

Pazo de Meirás został zbudowany w 1893 roku dla pisarki Emilii Pardo Bazan. W 1939 roku został „podarowany” Franco przez obywateli A Coruna. Ponieważ dyktator postanowił powiększyć tereny łowieckie wokół zamku, wielu mieszkańców zostało bezprawnie wywłaszczonych.

W latach dziewięćdziesiątych  XX wieku zamek został wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego regionu. Zgodnie z prawem właściciele muszą go udostępniać zwiedzającym co najmniej 4 dni w miesiącu. Córka Franco nie chciała się zgodzić na „naruszenie swojej prywatności” i po kilku latach sporów zamek przeszedł pod zarząd Francisco Franco Foundation, która stara się podtrzymać pozytywny wizerunek dyktatora.

Lokalne władze Galicji próbują zablokować sprzedaż zamku. Chcą aby stał się własnością obywateli regionu. Jak podkreślają powinien wrócić do prawowitych właścicieli, którzy podarowali go generałowi Franco pod naciskiem lokalnych zwolenników dyktatora.

Generał Francisco Franco przez wielu jest uważany za faszystę i sojusznika Hitlera, dla innych za bohatera. Pewne jest, że był jedynym przywódcą, który pokonał Stalina. Odmówił Hitlerowi i nie przystąpił do II wojny światowej po stronie Niemiec. Uratował swój kraj przed rewolucją komunistyczną, ale ofiary egzekucji przeprowadzonych pod jego rządami liczy się w dziesiątkach tysięcy.

Źródło: rp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*