Zamek w Łańcucie: dzięki Fundacji Rodziny Blochów udało się odzyskać zabytkowe księgi z XVIII wieku zaginione podczas II wojny światowej

Biblioteka Muzeum Zamku w Łańcucie, w woj. podkarpackim stała się bogatsza o 8 tomowe dzieło z XVIII wieku „Ouvres Historiques” autorstwa francuskiego filozofa i historyka Louisa Pierre’a Anquetilla, odnalezione po 73 latach w Niemczech i wykupione przez nowojorską Fundację Rodziny Blochów. 28 listopada Przemysław Bloch – Prezes Fundacji przekazał zabytkowe księgi stałemu przedstawicielowi RP przy ONZ jako dar dla łańcuckiej bliblioteki. Odzyskane książki przed II wojną światową wchodziły w skład zamkowego księgozbioru.

Odzyskane XVIII – wieczne księgi należały przed II wojną światową do Rodziny Potockich i wchodziły w skład łańcuckiej biblioteki. W 1944 roku czwarty i ostatni ordynat łańcucki Alfred Potocki (1886 – 1958) wywiózł część zamkowego księgozbioru i innych dzieł sztuki do Wiednia i Szwajcarii. Łącznie z Łańcuta wywieziono 600 skrzyń, w tym skrzynię zawierającą 8 tomów XVIII – wiecznych ksiąg autorstwa francuskiego filozofa i historyka Louisa Pierre’a Anquetilla, wydanych w Paryżu w latach 1791 – 1793. Skrzynia zaginęła podczas wojennej zawieruchy. Dopiero całkiem niedawno XVIII – wieczne książki odnalazła nowojorska Fundacja Rodziny Blochów i odkupiła je od niemieckiego antykwariusza z Lahr z zamiarem przekazania zabytku jako daru na rzecz Muzeum Zamku w Łańcucie. Prezes Fundacji – Przemysław Bloch przekazał zabytkowe woluminy na ręce stałego przedstawiciela RP przy ONZ w Nowym Jorku Bogusława Winida. Możliwe, że jeszcze w grudniu tego roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych sprowadzi cenny nabytek do Polski.

Książki wróciły do domu, czyli do miejsca w którym się znajdowały. Jest to dla nas niezwykle istotne, ponieważ z chwilą wyjazdu właściciela i ewakuowania przez niego licznych dzieł sztuki, kolekcja łańcucka stała się o wiele uboższa”– powiedział dyrektor zamkowego muzeum Wit Karol Wojtowicz.

Źródła: rzeszow.wyborcza.pl; tvn24.pl
Fot: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*