Zabrost Wielki: naukowcy chcą zrekonstruować pruską wieś Gross Sobrost. Została ona zniszczona w trakcie I Wojny Światowej a następnie została następnie została odbudowana na podstawie projektu Carla Kujatha.
Wieś obecnie znana pod nazwą Zabrost Wielki położona jest w województwie warmińsko-mazurskim. Aby powstała wirtualna rekonstrukcja, zostaną użyte różne metody skanowania laserowego: naziemne, mobilne, lotnicze. Do tego zostaną wykorzystane zdjęcia sprzed 100 lat.
Projekt Gross Sobrost był unikatowy na skalę całych Prus Wschodnich. Zaskakuje swoją kompleksowością. Kujath wykorzystał różne motywy architektury ludowej. Do tego zastosował specyficzne bramy wjazdowe.
Naukowcy w swojej pracy wykorzystają lasery mobilne, zwane kinematycznymi. Charakteryzują się one tym, iż można używać ich w ruchu, mogą zostać np. zamontowane na dachu samochodu. Do tej pory tego typu urządzenia nie były wykorzystywane ze względu na ich cenę. Teraz jednak jest to możliwe dzięki wsparciu producenta laserów, który zgodził się użyczyć aparaturę. Pierwsze efekty prac z jej wykorzystaniem mają zostać zaprezentowane na konferencji w Holandii w czerwcu. Badania są efektem współpracy naukowców z Pracowni Skanerów 3D Wydziału Historycznego UW oraz Laboratorium Cyfrowego dla Humanistyki przy wsparciu firmy Leica Geosystems, producenta mobilnych laserów.
Gross Sabrost po drugiej Wojnie Światowej znalazła się w Polsce. Jej nazwę zmieniono na Zabrost Wielki. W 1945 w ramach akcji Wisła osiedlano tam ludność ukraińską. Na początku XXI w. wieś została uznana za najpiękniejszą na Mazurach.
Źródło: pap, www.strefahistorii.pl, Rzeczpospolita, www.tvp.info
Fot.: Wikimedia Commons
Magdalena Makówka