Zakazane piosenki

8 stycznia 1947 roku miała miejsce premiera filmu „Zakazane piosenki”

Tego dnia 1947 roku w nowo otwartym kinie Palladium miała miejsce premiera filmu pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego

Zakazane piosenki w reż. Leonarda Buczkowskiego miał swoją premierę w kinie Palladium. Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 roku do stycznia 1945 roku, do momentu „wyzwolenia” Warszawy. Narratorem jest muzyk Roman Tokarski (Jerzy Duszyński), który grając na fortepianie opowiada swoje dzieje z czasów okupacji hitlerowskiej.

Wtedy to wraz z siostrą Haliną (Danuta Szaflarska) działał w podziemiu biorąc udział w akcjach dywersyjnych, walcząc w powstaniu warszawskim i partyzantce. Tytułowe „Zakazane piosenki” pomagają mu opowiadać swoją historię. To one – patriotyczne i satyryczne – pomagały mieszkańcom przetrwać ciężkie czasy okupacji. Zdjęcia do filmu kręcono od 1946 roku. „Zakazane Piosenki” były pierwszym powojennym filmem fabularnym dopuszczonym do dystrybucji.

Warto zwrócić uwagę także na jego oglądalność w Polsce – film uplasował się na piątym miejscu z dorobkiem 15 235 445 widzów. 

2 komentarze

  1. Patrycja Agnieszka Pietryka

    Oglądałam ten film razem z Mamą i bardzo mi się podobał. Piosenki w nim śpiewane też były bardzo fajne.

  2. Eugenia Kosińska

    „Kilka zdjęć pięknych, kilka scen dobrych”. „Piosenki pozamieniane: zamiast”Odbudujem Polskę od morza do morza” – „Odbudujem od gór aż do morza”, Zamiast”Nie było, nie było szczęścia, Polsko w Tobie” – „Nie było, nie było, Polsko dobra w Tobie”. Koniec – apoteoza wzięcia Warszawy przez Sowiety i armię kościuszkowską.”
    Tak opisała film Maria Dąbrowska.