Zapomniane znaczenie Operacji Niemieńskiej | 5/6

To nie Bitwa Warszawska, ale Operacja Niemeńska była decydującym i przełomowym momentem wojny Polski z bolszewicką Rosją w roku 1920. O tym dlaczego powinniśmy świętować także genialne posunięcie strategiczne na terenie dzisiejszej Litwy opowiada w audiobooku historycznym “1920. Uratowana Europa” prof. Janusz Odziemkowski.

Piąta część audiobooka zrealizowanego z udziałem wybitnych polskich historyków przez Radio Nauka. Przypominamy jedno z najważniejszych wydarzeń w XX-wiecznej historii Polski, ale przede wszystkim Europy, wojnę polsko-bolszewicką 1920.

Gdy 12 sierpnia 1920 roku Józef Piłsudski złożył na ręce premiera Wincentego Witosa dymisję ze stanowiska Naczelnego Wodza sprawa dalszej przyszłości Polski stawała się poważna. Zbliżało się nieuchronnie decydujące starcie z nadjeżdżającą armią Tuchaczewskiego. Gdyby okazało się przegrane, nasza ojczyzna musiałaby wręcz na kolanach prosić o warunki pokoju. Bolszewicy liczyli na to, że proletariat Warszawy wbije władzy nóż w plecy i chwyci za broń pod czerwonym sztandarem. Stało się dokładnie odwrotnie. Jeszcze w lipcu rozpoczęto tworzenie jednostek ochotniczych, których zwierzchnikiem był generał Józef Haller. Do armii zaciągali się niepiśmienni chłopi, miejscy robotnicy, czy chłopcy zatajający przed komisją wojskową swój prawdziwy wiek. Tworzono także oddziały batalionów liniowych kobiet. Na przedmieściach Warszawy rozpoczęto prace fortyfikacyjne, pierwsze natarcie polska obrona przyjęła 11 sierpnia, a 14 sierpnia z samego rana generał Tadeusz Rozwadowski wydał desperacką odezwę do żołnierzy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*