Zaprezentowano replikę oznaki odwołującej się do włączenia Górnego Śląska do Rzeczypospolitej

Replikę oznaki, która została wydana z okazji włączenia Górnego Śląska do Rzeczypospolitej, zaprezentowano 3 lipca w Warszawie.

Replika została wydana przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprezentowana została w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Oryginalna oznaka powstała prawdopodobnie w rękach Centralnego Komitetu uroczystości Dnia Objęcia Górnego Śląska. Miał on średnicę 26 mm i wykonany był z blachy mosiężnej. Przedstawiał orła śląskiego z koroną na piersi. Był noszony jako symbol radości z przyłączenia regionu do Rzeczypospolitej. Wydarzenia sprzed 95 lat, które przypominamy, jak żadne inne z przeszłości połączyły Śląsk i Warszawę. Rozgrywały się między 20 czerwca a 15 lipca 1922 r., kiedy wschodnia część Górnego Śląska na skutek powstań i plebiscytu została przyznana Rzeczpospolitej – powiedział dr Andrzej Sznajder.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę przyczyniło się do powstania polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku. Walka o wpływy narodowe skutkowała trzema powstaniami śląskimi, które odbyły się w latach 1919-1921. Górny Śląsk wrócił do Polski w wyniku plebiscytu oraz III powstania śląskiego.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*