„Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”- zwiastun filmu

W 70. rocznicę ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz czterech członków zespołu rockowego „Forteca” pokonało trasę tej ucieczki, liczącą 130 kilometrów. Powstał film dokumentalny pt. „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”, a także nowa piosenka pt. „Ochotnik”.

Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento z okazji 70. rocznicy ucieczki rtm. Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z KL Auschwitz 26 kwietnia 1943 roku. Wyreżyserował go Dariusz Walusiak. Z tej okazji stowarzyszenie ogłosiło konkurs na uczestników rajdu „Ucieczka z Auschwitz 2013”. Zwycięzcami zostali członkowie zespołu „Forteca” ze Szczyrku, grający na co dzień patriotycznego rocka inspirowanego głównie twórczością poetów z okresu II wojny światowej.

W dniu 26 kwietnia około godziny 18 spod bramy „Arbeit Macht Frei” czterech z nich wyruszyło w trasę do Nowego Wiśnicza liczącą około 130 kilometrów. Współcześni „Uciekinierzy” podążali drogą możliwie najbardziej odwzorowaną do historycznej ucieczki słynnych poprzedników, a także w zbliżonych warunkach. Na trasie spotkali Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę. Rozmawiali też z ludźmi, którzy zetknęli się z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem.

Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil” – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – „Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.

Członkowie „Fortecy” starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. Dnia 2 maja dotarli do celu, czyli Koryznówki w Nowym Wiśniczu. W filmie muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca” – mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu. – „I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.

W filmie zobaczymy także niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.

Obrazom towarzyszy muzyka „Fortecy” i piosenki zespołu wraz z powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento powstało w roku 2008 roku. Ma na celu utrwalanie śladów historii głównie związanych z trudną historią XX wieku i dotyczących ofiar obu zbrodniczych totalitaryzmów. Jak do tej pory zrealizowało pięć filmów dokumentalnych, między innymi „Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy” opowiadający o zbrodniach niemieckich na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-40 oraz „Duma i zdrada” o wyborach górali w czasie ostatniej wojny. Stowarzyszenie prowadzi również zbiórkę publiczną („Projekt: Pilecki”) na pełnometrażowy film dokumentalny o życiu Witolda Pileckiego. Jak do tej pory na koncie zbiórki jest około 86 tysięcy złotych. Szczegóły na stronie projektu www.projektpilecki.pl

Poniżej zamieszczamy zwiastun filmu:

A także nowy utwór pt. „Ochotnik”:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*