Wsłuchaj się w historię przedwojennej ulicy Gęsiej! Pomóż nam zrekonstruować jej historię!

Uliczny gwar, śmiech dzieci, stukot kół drewnianych wozów, żałobny kondukt, czy może odgłos maszyny do szycia z zakładu krawieckiego – jakie dźwięki rozlegały się na przedwojennej ulicy Gęsiej? W ramach nowego projektu edukacyjno-kulturalnego Muzeum POLIN we współpracy z wolontariuszami rekonstruuje życie samego centrum dawnej żydowskiej Warszawy. Jeśli posiadacie zdjęcia, artykuły, czy inne pamiątki z związane z przedwojenną ulicą Gęsią, piszcie na adres [email protected] . Pomóżcie na nowo usłyszeć ten świat!

W ramach projektu Dźwięki przedwojennej ulicy Gęsiej wolontariusze wraz z pracownikami Muzeum POLIN, muzykami i varsavianistami odkrywają historię ulicy, która przed wojną przebiegała w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego budynku muzeum.

Projekt jest inspirowany ideą soundscapes – metodą poznawania przestrzeni poprzez wychwytywanie obecnych w niej dźwięków. Obecny układ dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie jest zupełnie inny niż ten sprzed 1939 roku. Po drugiej wojnie światowej miejsce to zostało opuszczone i straciło swą wyjątkową atmosferę, którą tworzyli przedwojenni mieszkańcy i dźwięki towarzyszące ich codziennemu życiu. My chcemy tę atmosferę przywrócić – mówią Ewa Budek i Katarzyna Kulińska, inicjatorki projektu.

Uczestnicy projektu, korzystając z różnych źródeł, stworzą słownik dźwięków dawnej Gęsiej oraz poprowadzą spacer przywołujący przedwojenny klimat tego miejsca. Na podstawie zebranych materiałów zaproszony do projektu muzyk, Maciej Trifonidis, skomponuje melodię – wariację na temat życia, jakie toczyło się na tej ulicy przed wojną. Finał projektu – koncert, warsztaty rodzinne oraz otwarty spacer wzdłuż dawnej ulicy Gęsiej – zaplanowano na koniec sierpnia podczas Festiwalu Warszawa Singera – jednego z największych festiwali popularyzujących kulturę żydowską w Polsce organizowanego przez Fundację Shalom.

Materiałów o dawnej Gęsiej zachowało się bardzo niewiele, dlatego każdy ślad lub wzmianka o tej ulicy to nieoceniona pomoc przy rekonstrukcji dźwięków. Dźwięki mogą kryć się w archiwalnych nagraniach, fotografiach, dokumentach, wspomnieniach. Wszystkich, którzy mogliby podzielić się swoją wiedzą o przedwojennej Gęsiej na podstawie własnych materiałów lub pamiątek rodzinnych, organizatorzy projektu proszą o kontakt pod adresem [email protected].

Dźwięki przedwojennej ulicy Gęsiej to pierwszy z cyklu projektów przywracających pamięć o dźwiękach przedwojennej dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Kontynuacja projektu planowana jest w przyszłym roku.

Projekt „Dźwięki ulicy Gęsiej” realizowany jest we współpracy z Europejskim Instytutem Studiów Żydowskich w Szwecji PAIDEIA

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*