Zbezczeszczone groby pod Cedynią

Podczas długiego weekendu zostały zbezczeszczone  groby żołnierzy z 1945 roku, którzy walczyli o przeforsowanie Odry. Sprawą zajęła się prokuratura.

Do makabrycznego zdarzenia doszło w trakcie długiego weekendu majowego w 2017 roku. Niezidentyfikowani złodzieje przyjechali na teren mogił z wykrywaczami metali i rozkopali groby nad rzeką. Złodzieje zabrali to, co wydało im się wartościowe, a pozostałości, razem ze szkieletami, zostawili odkryte.

Wojewoda zachodniopomorski wydał oświadczenie, w którym napisał:

Taki brak szacunku dla poległych za wolność Rzeczypospolitej, godzi nie tylko w powszechne wartości wspólne dla całej rodziny ludzkiej, ale również jest wymierzony w pamięć o tych, którzy własnym życiem zaświadczyli za suwerenność Państwa Polskiego.

Bezczeszczenie miejsc spoczynku i pamięci nigdy nie może mieć miejsca, powinno być jednoznacznie i ostro potępione. Obecne wydarzenia są tym bardziej bolesne, że jeszcze kilka dni temu, na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, w obecności Prezydenta RP odbyły się uroczystości w 72. rocznicę forsowania Odry.

Źródła: szczecin.eska.pl, igdyfino.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*