Zdemontowano stalinowską tablicę dedykowaną Hance Sawickiej w Łowiczu

Zdemontowano stalinowską tablicę dedykowaną Hance Sawickiej w Łowiczu. Minister Witold Waszczykowski zainterweniował w sprawie tablicy poświęconej działaczce komunistycznej żydowskiego pochodzenia – Hance Sawickiej. Tablicę zdemontowano z budynku dawnego Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Łowiczu. Nie zostanie ona jednak zniszczona. Trafi do łowickiego muzeum.

Hanna Sawicka, a właściwie Hanna Krystyna Szapiro (1917-1943) była pierwszą przewodniczącą Związku Walki Młodych, czyli polskiej komunistycznej organizacji młodzieżowej, utworzonej w podziemiu. Aktywnie działała w Polskiej Partii Robotniczej. Zginęła w wieku 26 lat podczas nalotu gestapo na lokal, w którym spotykali się komuniści. W czasach PRL córka inżyniera-elektryka uchodziła za bohaterkę walk o niepodległość. Odmienne zdanie na ten temat mają historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, dla których Sawicka nie zasługuje na miano bohaterki, gdyż chciała jedynie włączyć Polskę do Związku Sowieckiego.

Tablica, o której była już mowa wcześniej, została uroczyście odsłonięta na gmachu Liceum Pedagogicznego 15 lutego 1953 roku. Sawicka patronowała tej szkole. Już w 2009 roku Zarząd Województwa Łódzkiego zadecydował o zdemontowaniu pamiątkowej tablicy. Przed Narodowym Świętem Niepodległości była ona wiele razy oblewana czerwoną farbą. Nie zostanie ona jednak zniszczona, tylko trafi do łowickiego muzeum.

Źródła: dzienniklodzki.pl, lowicz.naszemiasto.pl, moremaiorum.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*