W polskiej i światowej historii sztuki istnieją osobistości, obok których nie można przejść obojętnie. Jednym z takich niezwykłych artystów jest Zdzisław Beksiński. Zapraszamy do zapoznania się z historią życia i twórczości tej wyjątkowej postaci.
Krótki życiorys artysty:
Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, w województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej uczęszczał do szkoły handlowej oraz uczył się grać na fortepianie. Niestety w wyniku zabawy niewybuchami wojennymi stracił część kciuka i palca wskazującego lewej ręki.
Za namową ojca wybrał studia na Politechnice Krakowskiej na wydziale architektury, kończąc je z tytułem inżyniera i magistra nauk technicznych. Jeszcze w czasie trwania studiów wziął ślub z wybranką swego serca – Zofią. Jego doświadczenie zawodowe obejmowało budownictwo i projektowanie autobusów w sanockiej fabryce Autosan. Pracował jednak głównie na pół etatu, gdyż resztę czasu poświęcał na rozwijanie swoich artystycznych pasji – fotografii, rzeźbiarstwa, rysunku i oczywiście malarstwa.
Beksiński podczas swojego burzliwego życia przeżył dwie straszne tragedie. Pierwsza to śmierć ukochanej żony, a następnie samobójstwo syna. Jego własne odejście z tego świata również było tragiczne. W 2005 roku, na kilka dni przed swoimi 76. urodzinami, został zamordowany we własnym mieszkaniu. Zabójcą okazał się młody mężczyzna, który od dawna pracował z artystą. Powodem mordu była odmowa udzielenia przez Beksińskiego pożyczki.
Mroczna twórczość Zdzisława Beksińskiego
Niepowtarzalna estetyka, która balansuje między surrealizmem a postapokaliptycznymi wizjami, to znak rozpoznawczy artysty, jakim był Zbigniew Beksiński – obrazy jego autorstwa emanują nie tylko złożonością, lecz także wyjątkową głębią. W początkowym okresie swojej kariery Beksiński eksplorował abstrakcyjne formy. Jednak to późniejszy etap twórczości przyniósł mu największą sławę. Prace Zdzisława Beksińskiego ewoluowały w mroczny, apokaliptyczny i czasami makabryczny klimat. Artysta przedstawiał dziwne, surrealistyczne krajobrazy pełne rozpadających się budynków, dziwnych maszyn i groteskowych postaci. W swoich obrazach często poruszał tematykę egzystencjalną, ludzkich lęków i nieznanych przestrzeni umysłu.
Wiele z jego dzieł zdaje się emanować tajemniczym, ponurym pięknem, co sprawia, że oglądający pozostają zarówno zachwyceni, jak i zaniepokojeni. Beksiński pozostawiał widzom indywidualną interpretację swoich prac, będąc niezwykle ostrożnym w ujawnianiu ich ukrytych znaczeń. Twórczość Zdzisława Beksińskiego jest dziedzictwem ogólnoświatowej kultury, która po dziś dzień inspiruje kolejne pokolenia artystów do eksplorowania granic własnej wyobraźni i wyrażania swoich emocji.
Dodaj charakteru swojemu wnętrzu
Dzieła Zdzisława Beksińskiego i ich kopie stały się popularnym wyborem jako niecodzienna ozdoba w domach wielu koneserów sztuki z całego świata. Ich unikalny styl przyciąga uwagę i wywołuje skrajne emocje. Powieszone na ścianie raczej nie stworzą przytulnej atmosfery, ale z pewnością nadadzą wnętrzu wyrazisty charakter i pobudzą do refleksji.
Obrazy Beksińskiego pojawiają się na aukcjach dzieł sztuki, zakup oryginału jest jednak poważną inwestycją i nie każdy może sobie na to pozwolić. Na szczęście w internecie można znaleźć wiele przykładów dzieł inspirowanych twórczością tego artysty lub będących ich kopią. Wystarczy trochę poszukać, by przenieść się do tego niesamowitego świata pełnego mrocznych wizji i znaleźć dzieło idealnie dopasowane do siebie, swojego gustu i mieszkania.
Artykuł sponsorowany