Żeliwne krzyże i nazwiska poległych. Znalezisko na Cmentarzu Janowskim

Na kwaterze Obrońców Lwowa na Cmetarzu Janowskim znaleziono oryginalne żeliwne krzyże z zachowanymi tablicami, na których umieszczone są czytelne nazwiska poległych żołnierzy, stopnie wojskowe i daty.

Oryginalne żeliwne krzyże z zachowanymi tablicami znaleziono w trakcie prac porządkowych na kwaterze Obrońców Lwowa na Cmentarzu Janowskim we Lwowie, prowadzonych latem br. przez  Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi. W latach 70 – 80 XX wieku połowa kwatery Obrońców Lwowa została zabudowana grobowcami, a pozostała część po dewastacji służyła pochówkom. Podczas przeprowadzonych prac teren kwatery oczyszczono ze zwałów ziemi, usunięto nagrobek z ekksumowanego grobu i wykarczowano drobne drzewka. Wówczas natrafiono na fragmenty oraz zachowane w całości oryginalne żeliwne krzyże z tabliczkami, które przez wiele lat uważano za bezpowrotnie zniszczone i niemożliwe do odtworzenia. Łącznie odkopano dwadzieścia jeden fragmentów żeliwnych, w tym kilka kompletnych krzyży. Znalezione przedmioty pokryte są rdzą, pomimo tego zachowały się w stosunkowo dobrym stanie – na tabliczkach umieszczone są czytelne nazwiska poległych, stopnie wojskowe i daty. Na odwrotnej stronie krzyży ujawniono pewne numery. Na razie nie wiadomo, czy są to numery porządkowe poszczególnych grobów, czy też numery dotyczące jakiejś listy pochówków. Wyjaśniają to obecnie historycy. Wszystkie fragmenty żeliwne zostały odpowiednio zabezpieczone do badań historycznych i konserwatorskich. Po renowacji krzyże prawdopodobnie zostaną zamontowane  na grobach poległych.

Cmentarz Janowski we Lwowie powstał w 1883 roku i funkcjonuje do chwili obecnej. W okresie II Rzeczypospolitej na terenie cmentarza wybudowano istniejące do dziś kwatery ofiar walk polsko  – ukraińskich o Lwów z lat 1918 – 1920. Znajdują się tam mogiły żołnierzy polskich oraz żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej.

Źródło: kuriergalicyjski.com

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*