Zeskanowano w 3D mumię 5-letniej dziewczynki sprzed 2 000 lat

2 000 lat temu zwłoki 5-letniej dziewczynki zostały pozbawione wnętrzności, ciało owinięto w cienki całun, przyozdobiono naszyjnikami i kolczykami, a następnie złożono do grobu. Teraz zeskanowano mumię dziewczynki metodą 3D.

Owa technika skanu 3D, która łączy kilka kolorowych skanów ze skanami tomografii komputerowej tworzy bardzo dokładny obraz, który pomaga naukowcom badanie mumii bez jej „odpakowywania”.

Nowa technika póki co jest wykorzystywana w takich przypadkach jak ten. Jednakże naukowcy zgodni są ze stwierdzeniem, że niedługo paleontolodzy, geolodzy, biolodzy i archeologowie będą korzystać z techniki 3D.

Naukowcy tomografię mumii wykonali w 2005 roku. W między czasie uzupełnili je skanerem 3D, który prześwietla mumię bez jej dotykania. Co jest najważniejsze skany te były w kolorze w odróżnieniu od skanów CT, które są czarnobiałe i wiele szczegółów jest niewidocznych. Oba skany zostały połączone w jeden model 3D.

Dziewczynka, która jest obiektem zainteresowania prawdopodobnie umarła na czerwonkę w czasie, w którym władzę nad Egiptem sprawowali już Rzymianie.

Źródło: livescience.com

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*