Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Jakie skarby skrywa Warszawa?

Jakie skarby skrywa Warszawa?

Warszawa: trwają pracę związane z budową kolejnych odcinków II linii metra. Pracy na tym obszarze przyglądają się bacznie archeologowie, którzy zabezpieczają znaleziska przeszłości.

Prace na Targówku rozpoczęły się ok. sześciu miesięcy temu i już od tamtego momentu archeologowie zajmują się poszukiwaniami śladów dawnej Warszawy. Natomiast prace na terenie Woli rozpoczęły się dopiero 3 miesiące temu a już zabezpieczono całkiem sporo reliktów. Wojciech Borkowski wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Warszawie zaznaczył jednak, że budowane stacje są na terenie wychodzącym poza zasięg dawnego miasta Warszawy. One weszły w skład Warszawy w pierwszej połowie XX wieku.

Jak przyznaje Michał Paczkowski, jeden z archeologów, do najciekawszych znalezisk należy jama z ceramiką znaleziona przy końcowej stacji C18 Trocka. Wstępnie odnalezioną ceramikę datuje się na XVII/XVIII wiek. Oprócz części ceramicznych znaleziono również szczątki ludzkie najprawdopodobniej z okresu powstania warszawskiego, kulę armatnią do szcześciofuntowego działa oraz korpus pistoletu niestety bez magazynka ani zamka. Odnalezione zostały również pozostałości piwnic które znajdowały się na tych terenach do czasów powojennych. W jednej z takich piwnic odnaleziono pozostałości apteki i zabezpieczono skład butelek aptecznych. Musimy sobie zdawać sprawę, że kiedyś butelki były wielorazowego użytku. Każdy aptekarz magazynował taki zbiór, żeby móc wypełniać je lekami. W tym samym miejscu znaleźliśmy też elementy maski gazowej, pewnie z roku 1939, powiedział Wojciech Borkowski z Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Właścicieli owej apteki udało się odnaleźć, historycy ustalili imiona i nazwiska tych osób jednak póki co nie kontaktowali się z nimi osobiście.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że metro Warszawskie zawarło z Państwowym Muzeum Archeologicznym umowę na pełnienie nadzoru budowlanego w czasie budowy odcinków zachodniego i wschodniego-północnego. Z powodu prac archeologów budowa nie była  przerywana, następowały jedynie wstrzymania prac na poszczególnych odcinkach aby można było sporządzić dokładną dokumentację fotograficzną jak i opisową. Zarówno archeologowie jak i budowniczowie wzajemnie zgrywają ze sobą swój czas pracy więc inwestycja planowo powinna być gotowa do roku 2019.  Dużo czasu spędzamy na budowie, więc nawiązujemy także bezpośredni kontakt i zaprzyjaźniamy się z operatorami koparek. Zrozumienie tematu jest bardzo duże, powiedział Borkowski.

Na terenie budowy metra znajduje się dużo tego rodzaju reliktów przeszłości ponieważ jest to miejsce w którym rozegrało się wiele wydarzeń historycznych. Wyróżnić można między innymi walki Powstania Listopadowego, insurekcji kościuszkowskiej oraz oczywiście obie wojny światowe.

Źródła: targowek.info, radiowarszawa.com.pl, tvnwarszawa.tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

PartnerzyPrzewiń do góry