Zespół archeologów odkrył we wschodniej Turcji liczący 2800 lat zamek Urartian

Odkryty przez naukowców zamek mający około 2800 lat pochodzi z okresu Urartu i niewątpliwie stanie się niezwykłym zabytkiem historii. Znalezisko będące świadkiem historii posiada również duży potencjał turystyczny, który z pewnością zostanie wykorzystany przez lokalną społeczność

Projekt ten sponsorował Uniwersytet Van Yüzüncü Yıl. Wykopalisko miało miejsce na górze na wysokości 2500 metrów w dystrykcie Gürpinar we wschodniej prowincji Van. W zamku znaleziono dużą cysternę o głębokości 6,5 metra, długości 6,5 metra i średnicy 2,5 metra, mur oraz pozostałości ceramiczne.

Chociaż uważa się, że pochodzi z epoki Urartu, tak jak zamek Van, widzimy, że był używany głównie w średniowieczu- twierdzi  dla agencji  Anadolu Rafet Çavuşoğlu, szef zespołu wykopaliskowego i profesor archeologii na Uniwersytecie Van Yüzüncü Yıl. – Rozumiemy, że to miejsce zostało zbudowane około 2800 lat temu z elementów ceramicznych, cysterny i murów miejskich- mówi dalej Rafet Çavuşoğlu i dodaje- w regionie do budowy murów użyto skał wapiennych i piaskowców. Ten zamek jest dla nas bardzo ważnym odkryciem.

Jak przekonuje Hayrullah Tanis, burmistrz Gürpinar, zamek będzie bogactwem historycznym dzielnicy.

We współpracy z Uniwersytetem Van Yuzuncu Yil dokonaliśmy tutaj ważnego odkrycia. Znaleźliśmy nowy zamek będący świadkiem okresu Urartu i średniowiecza. To odkrycie podekscytowało nas pod względem turystycznym i kulturowym– powiedział Tanis.

Źródło: hurriyetdailynews.com

Jakub Zieliński

Fot.: hurriyetdailynews.com

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*