Zimowisko 1018. Maszeruj albo giń… | Patronat medialny

I przyszedł Światosław do progów, i nie można było przejść progów. I zatrzymał się, by zimować w Białobereżu, i nie mieli już żywności, i był głód wielki – po pół grzywny dawano za głowę końską. I zimował Światosław tam.

Rok 6480 [972]. Gdy nastała wiosna, poszedł Światosław ku progom. I napadł nań Kuria, kniaź pieczyński, i zabili Światosława i wzięli głowę jego, i z czaszki zrobili puchar, okuwszy czaszkę jego, i pijali z niego”.

Tak relacjonował wojenne dzieje Światosława, ruskiego kniazia z dynastii Rurykowiczów, kronikarz Nestor w dziele pt. „Powieść minionych lat”. Ten naturalistyczny i ukazujący okrucieństwo wieków średnich opis, a dotyczący wydarzeń z początku lat 70. X w., współcześnie może wzbudzać wśród czytelników swego rodzaju niepokój. Jednak odtwórcy historyczni, którzy na co dzień starają się, jak najwierniej odtwarzać minione dzieje, nie mogą być wrażliwi na tego rodzaju opisy. W końcu bowiem w X w. życie na pokrytej lasami i mokradłami Słowiańszczyźnie wymagało od człowieka ogromnego hartu ducha i ej tężyzny fizycznej. Świat ten stawał się jeszcze bardziej wrogi, kiedy czas krótkich dni i zimowych mrozów otulał słowiańską krainę grodów.

Wciąż wiemy bardzo niewiele o życiu Słowian zimową porą. Chcąc jednak na własnej skórze i w obliczu marszu oraz bitwy o gród przekonać się, jak taka egzystencja mogła przebiegać, zapraszamy was na kolejną odsłonę „Zimowiska”. Tym razem odtwórcy historyczni spotykają się pod hasłem „maszeruj albo giń…” i będzie to ponownie wyzwanie dla gruboskórnych ludzi o mężnych sercach, silnych nogach i otwartych umysłach. Spotykamy się już 20-21 stycznia w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie i wspólnie jako odtwórcy historyczni będziemy starać się pokazać jak wyglądał świat wczesnego średniowiecza sprzed 1000 lat, więc przybywaj gościu i „maszeruj albo giń”.

Przypominamy, że wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie, a patronem medialnym wydarzenia jest portal Historykon.pl.

dr Marcin Danielewski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*