Złom okazał się cennymi ozdobami z epoki brązu

Nawet 3,5 tysiąca lat mogą liczyć przedmioty znalezione przez dwóch młodych mieszkańców gminy Rozprza. Znalezisko jest tym bardziej niesamowite, że pierwotnie potraktowano je jako… złom.

 

Na całe szczęście Albert Kaniowski i Patryk Wnuk zorientowali się, że mogę mieć do czynienia z wartościowymi przedmiotami. Rozpoczęli więc poszukiwania w internecie, aby następnie skontaktować się z miejscowym konserwatorem zabytków. Przedmioty już trafiły do piotrkowskiego muzeum. Są to m.in. okucia naszyjników z epoki brązu. Co jest dodatkowo interesujące, to fakt, że na tym terenie znaleziono również bardziej współczesne nam przedmioty jak naboje z epoki napoleońskiej. Niewykluczone więc, że teren zostanie jeszcze zbadany przez profesjonalnych archeologów.

Urzędnicy odpowiedzialny za kontakt z młodymi znalazcami, już zastanawiają się nad odpowiednim uhonorowaniem. Jak w rozmowie z Dziennikiem Łódzkim podkreśla Wojciech Szygendowski – wojewódzki konserwator zabytków – jest to postawa godna podziwu i pochwały. Wystąpił więc do resortu kultury o przyznanie nagrody dla uczciwych znalazców.

Źródło: Dziennik Łódzki

Fot.: Rzeka Luciąża przepływająca przez Rozprzę. Fot. Wikipedia Commons.

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*