Złote monety i ozdoby z Pompei

O cennym znalezisku informuje serwis internetowy Washington Post: w Pompejach dokonano odkrycia. Archeolodzy odnaleźli 4 ludzkie szkielety, 3 złote monety i wisiorek.

W pracach wykopaliskowych na obrzeżach Pompei uczestniczyli naukowcy z Francji i Włoch. W tylnej części warsztatu rzemieślniczego i sklepu natrafili oni na kości należące do 4 młodych osób, wśród których jedną z nich była dorastająca dziewczyna – wszystko to zostało zasypane popiołem podczas erupcji Wezuwiusza (79 r. n.e.). Jednak kości nie były jedynymi przedmiotami, które odnaleźli badacze. Oprócz nich odkryto także 3 monety wykonane ze złota oraz metalowy, pokryty złotą folią wisiorek w kształcie kwiatu. Archeolodzy zbadali ten warsztat i odsłonili pozostałości pieca do obróbki metali, co oznacza, że prawdopodobnie wykonywano tam przedmioty z brązu. Autorzy badania donoszą także o innych widocznych na tym stanowisku śladach – wskazują one na to, że po tragicznym losie, jaki spotkał rzymskie miasto, miejsce to zostało przeszukiwane przez rabusiów, przy czym prawdopodobnie ich uwadze umknęły znalezione przez archeologów kosztowności. Podczas tych badań odkryto wcześniej coś innego – grobowiec z IV w. p.n.e., w którym znajdowały się ułożone na plecach szczątki mężczyzny, a także kilka ceramicznych, barwionych na czarno waz.
Mająca miejsce 24 sierpnia 79 r. erupcja Wezuwiusza zniszczyła nie tylko Pompeje, ale także pobliskie Herkulanum. Miasta te zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 r. W obu miastach wciąż trwają prace wykopaliskowe, przy czym Herkulanum zasypane jest grubszą warstwą wulkanicznego popiołu, której grubość miejscami dochodzi do 24 m.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Widok Pompei Litografia Friedrich Federer z 1850 roku. Fot. Wikipedia Commons.
Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*