Odnaleziono pruski sztandar… w wiadrze wśród rabatek kwiatowych!

Wyjątkową zawartość kryła rabatka przed Fortem Gerharda w Świnoujściu. Podczas prac ogrodniczych jedna z mieszkanek tego miasta natrafiła emaliowane wiadro, a w nim ukryty przedwojenny pruski sztandar. Na sztandarze znajduje się czarny pruski orzeł i napis w języku niemieckim.

Sztandar został odkryty przez jedną z wolontariuszek Fortu Gerharda podczas wiosennych prac w ogrodzie. W momencie gdy chciała przygotować grunt pod rabatkę, na głębokości 10-15 cm natrafiła na coś metalowego. Okazało się, że to emaliowane wiadro, a w nim tajemnicze zawiniątko.  „Postanowiłam je usunąć, by nie szkodziło korzonkom moich kwiatków” – przekazała pani Kasia. Okazało się, że w środku ktoś umieścił bogato haftowany sztandar z godłem Prus, orłem, z jednej strony i barwami narodowymi z drugiej.

„Po oględzinach możemy stwierdzić, że to sztandar jakiejś organizacji kombatanckiej z okresu międzywojennego. To prawdziwy cud, że się zachował przez tyle lat w ziemi” podkreślił Piotr Kucharski, kustosz Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Godło Prus ze sztandaru jest ewidentnie najlepiej zachowanym elementem zabytku, gdyż gruby haft jest niemal nieruszony. Doskonale widać orła cesarskiego ze znaną sentencją „Mit Gott für König und Vaterland” (z Bogiem za Króla i Ojczyznę).

Dyrektor Fortu Gerharda, Piotr Piwowarczyk spróbował także wyjaśnić skąd sztandar znalazł się w tak nietypowym miejscu: „Pierwsza hipoteza mówi, że został tam ukryty w kwietniu 1945 roku, gdy z Pomorza ewakuowali się Niemcy. Zgodnie z drugą, został po prostu wyrzucony na śmieci przez Rosjan”.

Sam sztandar mierzy metr na metr. W komplecie są jeszcze kółeczka montażowe do drzewca. Ogólnie jego stan zachowania jest średni. Przez nieszczelność wiadra materiał został przysypany ziemią. Było też trochę wilgoci, toteż miejscami pojawiły się mchy i porosty. Dwuczęściowy sztandar pokryto dużą ilością prostego haftu. Sztandar organizacji kombatanckiej pochodzi najprawdopodobniej z okresu tuż po I wojnie światowej – z lat 20., już raczej nie z 30. Jego konserwacja nie będzie z pewnością łatwym zadaniem.

Muzealnicy ze Świnoujścia o znalezisku poinformowali Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ze Szczecina.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Fot. Muzeum Obrony Wybrzeża, Fort Gerharda w Świnoujściu

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*