Zmarł wybitny mediewista prof. Jerzy Wyrozumski

2 listopada w wieku 88 lat w Krakowie zmarł Jerzy Wyrozumski, wybitny znawca i badacz średniowiecza. Przez wiele lat piastował stanowisko prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz sekretarza generalnego Polskiej Akademii Umiejętności.

Jerzy Wyrozumski urodził się 7 marca 1930 roku w Trembowli. Studia historyczne ukończył w 1955 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierował Zakładem Historii Polski Średniowiecznej, był również dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego i prorektorem, sekretarzem generalnym Polskiej Akademii Umiejętności i wieloletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowie. W 1981 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1993 – profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych. Jego dziedziną badań była dzieje Polski średniowiecznej, a specjalizował się w problemach gospodarczo-społecznych i ustrojowych oraz ruchach społeczno-religijnych w Europie.

Dzięki swoim badaniom przyczynił się do kanonizacji św. Jadwigi, za co w 1999 roku został odznaczony przez Jana Pawła II Komandorią Orderu św. Sylwestra – najwyższym odznaczeniem przyznawanym katolikom świeckim przez papieża.

Fot. Youtube
Adrian Pandel

One Comment

 1. First off I want to say excellent blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts
  before writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any suggestions or hints?
  Kudos!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*