Znaleziono szczątki rozbitego samolotu ze skarbem na pokładzie

Na pokładzie odnalezionych szczątków samolotu był skarb. Kosztowności pochodzą z początku XX wieku, a dokładniej z 1919 roku; był transportowany w samolocie Zeppelin Staaken R XIV.

W 1919 roku doszło do katastrofy lotniczej w lesie między Dziergowicami a Rudami Raciborskimi. Był to wspomniany już wcześniej Zeppelin Staaken R XIV. Samoloty tego typu powstawały jeszcze w trakcie I wojny światowej. Na pokładzie samolotu był skarb transportowany z Rzeszy Niemieckiej na tereny dzisiejszej Ukrainy. Nie udało się jednak stwierdzić przyczyny wypadku.

Pierwsze poszukiwania wraku rozbitego samolotu nie zaliczono do udanych. Wówczas przeszukano 70-hektarowy obszar w lesie na terenie lasu między Dziergowicami a Rudami Raciborskimi. Dopiero, gdy poszukiwacze zawęzili obszar poszukiwań, odnaleźli kawałek stopionego aluminium, kilka rurek aluminiowych oraz guzik munduru wojskowego. To zmotywowało działaczy do dalszych działań.

Odnaleziony kawałek blachy zawierał napis „Zeppelin-Werke G.m.b.H. Staaken”, co potwierdziło, że znalezisko pochodzi z samolotu, który rozbił się w 1919 roku. Znaleziono również tabliczki znamionowe z samolotu. Jedna z nich pochodziła z kompasu pochodzącego w kokpicie. Badacze będą kontynuować poszukiwania.

Źródło: biznesinfo.pl
Fot. Zdjęcie poglądowe – Getty Images

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*