Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Zamkowe w Malborku zapraszają na konferencję prasową związaną z otwarciem wystawy „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej.”

Konferencja odbędzie się 27 maja br. (wtorek) o godz. 12.00 w siedzibie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40 (sień na parterze).

Wystawa „Żołnierska dola” przedstawiająca prozę codziennego życia na froncie oraz losy żołnierzy walczących w różnych armiach w największym konflikcie zbrojnym XX w. zostanie otwarta 29 maja 2014 r. (czwartek) o godz. 11.50 w Muzeum Zamkowym w Malborku, w sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim.

zaproszenie_wystawa_zolnierska_dolaPrzygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku we współpracy z Muzeum Zamkowym w Malborku wystawa łączy nowoczesny projekt graficzny z tradycyjnymi formami ekspozycji. Prezentuje ona życie codzienne żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Za pomocą eksponatów, dokumentów i w większości niepublikowanych dotąd fotografii pokazuje mniej znane aspekty żołnierskiej służby, widziane nie tylko z perspektywy pola walki. Poza regulaminowym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem oddziałów polskich, niemieckich, sowieckich, japońskich i amerykańskich, na wystawie będzie można także zobaczyć należące do żołnierzy przedmioty osobiste oraz takie, które wykonali własnoręcznie lub zdobyli na wrogu.

Wystawę będzie można oglądać do połowy września 2014 r.

Inauguracja wystawy nastąpi w czasie przerwy konferencji naukowej pt. „Żuławy w 1945 r.” organizowanej przez Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Muzeum II Wojny Światowej. Jej początek zaplanowany jest na godz. 10.00 w Ośrodku Konferencyjnym – Karwan. Zostaną na niej zaprezentowane najnowsze ustalenia historyków dotyczące schyłkowego okresu wojny oraz pierwszych miesięcy po jej zakończeniu. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*