Szkoccy archeolodzy odkryli pozostałości ogromnej uczty sprzed 1700 lat

Archeolodzy z Highlands University w Szkocji prowadząc wykopaliska na dawnym składowisku śmieci, ulokowanym na jednej z wysp Orkanów odnaleźli kości pozostałe po ogromnej uczcie, która miała miejsce ok. roku 300. Kości pochodzą od zwierząt, które zostały zjedzone w trakcie uczty. Na tym samym stanowisku znaleziono pozostałości biżuterii, którą darowano gościom pochodzącym z wyższych warstw, a także matryce do produkcji wyrobów metalurgicznych oraz pozostałości sprzętu metalurgicznego.

Stanowisko The Cairns znajduję się w południowym South Ronaldsay na jednej z wysp archipelagu Orkadów. Stanowisko to znane jest od 1901 roku, jednakże dopiero w 2017 archeologom udało się tam dokonać wartościowego odkrycia. Pochodzący z University of the Highlands and Inlands archeolodzy odkopali wówczas ok. 60 matryc w przeszłości wykorzystywanych do prac metalurgicznych. Udało im się również wydobyć pozostałości palenisk i tygli oraz kontenerów przeznaczonych do przetapiania metali w wysokich temperaturach. Poza tym odnaleźli także starożytne wyroby z metalu, w tym wykonane z brązu szpilki i broszki, jak również zwierzęce kości i potłuczone naczynia leżące na stosie służącym za wysypisko śmieci. Kości to pozostałość po uczcie, która była elementem święta obchodzonego w tym miejscu, przez ówczesne plemiona Piktów. Co interesujące są to kości zarówno zwierząt udomowionych takich jak świnie, czy owce, jak również dzikich, wydr i wielorybów. Na podstawie datacji metodą radiowęglową określono ich pochodzenie na okres ok. 280 – 300 roku. Łącznie znaleziono 11 tysięcy kości. Zdaniem, kierującego badaniami Michela Carrunthensa ucztujących było znacznie mniej, zaledwie kilkuset. Oprócz kości znaleziono także skorupy naczyń oraz metalowe obręcze i charakterystyczne brązowe szpilki. Carrunthens powiedział, że skorupy dowodzą, iż Piktowie przepijali mięso obfitą ilością wina. Natomiast obręcze i szpilki to biżuteria, którą dawano w prezencie uczestnikom przyjęcia, najprawdopodobniej tym o najwyższym statusie społecznym.

Michel Carruthens zapowiedział, że on i jego zespół planują kolejne wykopaliska w dalszych częściach stanowiska oraz otaczających go osadach.

Źródła: livescience.com, inverse.com, archeologyorkney.com
Fot: Wikimedia Commons

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*