Zostań dziedzicem perełki w Szymbarku! Licytacja XIV-wiecznego zamku

Jakiś czas temu pisaliśmy o planowanej licytacji czternastowiecznego zamku ze wsi Szymbark w gminie Iława. Fundacja Twoje Dziedzictwo i Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich zorganizowało w tej sprawie zbiórkę pieniężną.

Podczas II Wojny Światowej zamek stał się tymczasową kwaterą Armii Czerwonej. Żołnierze, odchodząc w 1946, spalili go.

W skład nieruchomości wchodzą ruiny zamku, inne budynki m.in. mieszkalny parterowy i obiekty inwentarskie oraz działki gruntu o łącznej powierzchni 12,75 ha.

Na portalu pomagam.pl zorganizowano zbiórkę pieniężną na kwotę 1464750 zł. Wpłacający pieniądze na cel odkupienia zaniedbanej posiadłości, w chwili jej wykupienia dostaną dożywotnie prawa decydowania o jej losie. Fundacja Twoje Dziedzictwo zadbać ma o zarządzanie obiektem i jego odbudowę. Wszystko to we współpracy z grupą Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich.

Każdy z Was, naszych czytelników, może wpłacić pieniądze i zyskać tytuł dziedzica z nadania dla pierwszego wykupionego w ramach projektu gotyckiego założenia. Tytuł ten daje prawo głosu równe głosowi członków zarządu podczas wszelkich obrad dotyczących przyszłości założenia, Prawo Stancji, czyli możliwość zatrzymania się w obrębie zabytku, jeśli pozwoli na to stan techniczny. Wszystko zostanie potwierdzone na piśmie.

Licytacja, tak jak zapowiedziano wcześniej, ruszyć ma 7 marca 2018 roku. Szacunkowa wartość założenia wynosi 1.953.000,00 zł, zaś cena wywoławcza jest równa 1.464.750,00 zł.

Jeśli nie uda się zebrać kwoty do pierwszej licytacji i zamek zostanie sprzedany, zebrana kwota nie wróci do wpłacających. Posłuży ona zakupowi innego gotyckiego założenia. Obiekt miałby zostać w takiej sytuacji wybrany przez internautów na stronie Tajnego Stowarzyszenia Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich.

Według Urzędu Gminy w Iławie – Zamek zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 75 na 92 metry. Powstał on na nasypie wcześniejszego grodu pruskiego. W ciąg ceglanych murów wkomponowano dziesięć baszt: cztery narożne i sześć kurtynowych. Wszystkie wysunięte były nieznacznie przed lico muru, wzmacniając w ten sposób siłę konstrukcyjną i obronną całego założenia. Wjazd na teren warowni prowadził od wschodu przerzuconym nad fosą zwodzonym drewnianym mostem, zastąpionym w XIX wieku istniejącym do dziś murowanym mostem arkadowym. Nieopodal bramy wzniesiono wysoką na ok. 24 metry wieżę główną (zegarową), w której usytuowano kaplicę oraz loch więzienny. Od wewnątrz dziedziniec był zabudowany z czterech stron: główne budynki zamykały go od zachodu i wschodu na całej długości oraz od strony południowej i północy na krótkich odcinkach. Funkcję reprezentacyjną pełniło skrzydło zachodnie – mieściło się w nim mieszkanie proboszcza, refektarz i kaplica.

Link do zbiórki znajdziecie tutaj: https://pomagam.pl/gotyk

Źródło: pomagam.pl

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*