1. Pułk czołgów w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku | Recenzja

1. Pułk czołgów w wojnie polko-bolszewickiej 1920 roku, Michał Piwoszczuk

Nieprzyjaciel wszedł do miasta. Zapłonęły budynki i rozpoczął się rabunek. Czołgi rozstawione w pojedynkę walczyły za zachodnim skraju miasta. Dochodziło do niewiarygodnych scen.

Major Piwoszczuk to weteran 1. Pułku czołgów. Jego monografia fantastycznie pokazuje historię tej jednostki od jej początków i szkoleń we Francji w 1918 roku, do jej reorganizacji, uwzględniając przy tym szeroko zmagania z Armią Czerwoną.

4 lata temu w polskich mediach pojawiła się informacja, że w dalekim Afganistanie odnaleziono czołg, który służył Wojsku Polskiemu w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Polski Renault FT-17 został prawdopodobnie uszkodzony i porzucony przez wycofującą się załogę. Rosjanie prawdopodobnie wyremontowali go i oddali Afgańczykom. Afgański rząd przekazał czołg Polsce.

1.Pułk został utworzony z inicjatywy gen. Józefa Hallera we Francji. Był wyposażony we francuskie czołgi Renault FT 17. W połowie 1919 roku trafił do Polski. Tu, w Łodzi, kontynuował szkolenia. Pułk posiadał wówczas 120 pojazdów FT 17. Swój chrzest bojowy przeszła pod Bobrujskiem.

Piwoszczuk szeroko i szczegółowo przedstawia dzieje Pułku. Nie jest to łatwa lektura. Jak większość monografii pisanych przez wojskowych – jest specyficzna w odbiorze. Jest jednak ogromnym źródłem wiedzy i drobnych informacji. Pozycję tę polecam każdemu, kto żywo interesuje się początkami polskiej broni pancernej, wojną polsko-bolszewicką czy polską historią wojskowości okresu międzywojennego. Bo przecież większość z nas marzy o tym, aby mieć swój prywatny czołg, prawda? 😉

Wydawnictwo: Cztery strony

Ocena recenzenta: 4/5

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*