10 najlepszych projektów na Pomnik Ofiar Totalitaryzmu

10 najlepszych projektów na Pomnik Ofiar Totalitaryzmu, w tym zwycięska praca architekta Tszwai So, zaprezentowane zostały w gmachu PE w Brukseli. Konkurs rozstrzygnęła Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia, która upowszechnia wiedzę o totalitaryzmach w XX wieku.

Systemy totalitarne są jednym z najważniejszych europejskich doświadczeń XX wieku. Pamięć o milionach ofiar jest naszym obowiązkiem – zarówno wobec zamordowanych i ich bliskich, jak i wobec przyszłych pokoleń. Pamiętając, mamy większe szanse na to, by nie powtórzyć tragicznych błędów przeszłości – powiedział Łukasz Kamiński, historyk i były prezes IPN. Od listopada 2017 roku kieruje pracami Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia.

Konkurs miał pozwolić na wybudowanie pierwszego w dziejach miejsca pamięci, które uhonoruje wszystkie europejskie ofiary XX-wiecznych totalitaryzmów. Ma on także przybliżyć sens integracji europejskiej po II wojnie światowej, do której doprowadziły faszyzm, nazizm i komunizm.

Pomnik powstanie w centrum europejskiej dzielnicy Brukseli na pl. Jeana Reya, belgijskiego polityka zaangażowanego w budowanie europejskiej wspólnoty.

Pierwsze miejsce w konkursie, który odbył się m.in. pod patronatem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego, zajął brytyjsko-chiński architekt Tszwai So z Wielkiej Brytanii. W jury zasiedli m.in. komisarz UE do spraw edukacji Tibor Navracsics, a także wybitny architekt Norman Foster.

Zwycięska praca w szczególny sposób podkreśla fakt, że za ogólną liczbą milionów ofiar systemów totalitarnych kryją się dramatyczne historie konkretnych ludzi. Autor postanowił wykorzystać listy ofiar do rodzin, będą one stanowiły podstawowy element pomnika. Jury doceniło ten projekt, gdyż naszym zdaniem pozwoli on nawet przypadkowemu przechodniowi zrozumieć tragiczny los ofiar totalitaryzmu – wyjaśnił Kamiński.

Drugie miejsce w konkursie zajęli twórcy z Holandii: Sabina Tanovic i Dario Kristic, trzecie: architekci z litewskiej Kłajpedy, czyli Mantas Maziliauskas, Povilas Sorys i Gitana Stankiene. Podczas prezentacji przedstawiono także pozostałych siedem prac. Łącznie na konkurs nadesłano 39 projektów z całego świata, w tym także z Polski.

Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia (The Platform of European Memory and Conscience) została powołana w 2011 r. Obecnie zrzesza 57 organizacji rządowych i pozarządowych z Unii Europejskiej i całego świata, w tym także polski Instytut Pamięci Narodowej. Jej najważniejszym zadaniem jest współpraca na rzecz rozpowszechniania wiedzy dotyczącej systemów totalitarnych i upamiętnianie ofiar zbrodniczych reżimów. Organizacja przyznaje też raz w roku nagrodę za wkład wniesiony w działania skierowane przeciwko odradzającym się reżimom totalitarnym.

Wśród najważniejszych zadań Platformy jest realizacja projektu „Justice 2.0” będącego próbą wypracowania międzynarodowego mechanizmu rozliczenia sprawców zbrodni komunistycznych (zgodnie z zasadą, że nie ulegają one przedawnieniu). Organizacja rozważa różne koncepcje działania tego mechanizmu, m.in. doprowadzenie do powstania trybunału, który sądziłby zbrodnie komunizmu.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*