100-lecie odzyskania niepodległości: zmiany w polskich barwach i herbie

Na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę zostały zaplanowane zmiany w barwach narodowych i herbie, a także hymnie. Tak zapowiada się nowelizacja ustawy, która ma być gotowa akurat na listopad 2018 roku.

We współpracy Komisji Heraldycznej i resortu kultury trwają prace nad zmianami w polskich symbolach narodowych. Z uwagi na wczesny etap nie zostały jeszcze opracowane założenia ani projekt nowelizacji. Natomiast wskazane zostały obszary, w których ustawa wymaga zmiany. Należą do nich m.in. załączniki, które obecnie nie spełniają wymogów współczesnych metod graficznych – podało ministerstwo.

Pierwsze zmiany mają dotyczyć barw flagi. Wedle parametrów, określanych przez paletę barw tzw. CIELUV, kolory flagi RP to nie biel i czerwień, a jasnoszary i buraczkowy. Dzieje się tak, bo barwy dobierano do bandery na płótnie wełnianym. Te same wartości na innej tkaninie przyniosą odrębny efekt – powiedział grafik Andrzej Ludwik Włoszczyński. Dlatego też potrzebne są zmiany, aby kolory flagi faktycznie były bielą i czerwienią (karmazynem). Zarówno karmazyn, jak i cynober były powszechnie używanymi barwami narodowymi w okresie międzywojennym.

Drugą kwestią, która zostanie poddana zmianom jest orzeł. Mają zniknąć półcienie i pojawić się wyraźne kontury. Zmianie ma ulec także korona. Według heraldyków jej rysunek jest nieprawidłowy, brakuje bowiem prześwitów. Istnieje też ewentualność o dodaniu krzyża do korony.

Jak widać, są to drobne, kosmetyczne wręcz zmiany, co nie oznacza, że niewskazane. Ostatni prawny zapis, jakim jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, pochodzi z 1980 roku. Nie porusza się w ogóle tematu błędnego zapisu w konstytucji, gdzie herb jest nazywany godłem, czy kwestii zamkniętej korony. Przypomnijmy, że zamknięta korona z krzyżem została umieszczona przez rząd RP na uchodźstwie w 1956 roku, a jej zamknięta postać jest symbolem niezależności państwa. Nie ma też szczegółów dotyczących hymnu.

Zmiany mają także dotyczyć zasad korzystania z symboli narodowych. Przyczyną zmian są nieprzepisowe przeróbki herbu w różnych miejscach, w tym w urzędach państwowych.

Również Senat nie pozostaje bierny. Trwają prace przygotowujące przywrócenie Chorągwi Rzeczypospolitej, flagi, która przysługuje prezydentowi. Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej to płat tkaniny w barwie czerwonej z orłem na środku w białej ramce, tzw. wężyku generalskim. Chorągiew została wprowadzona w 1919 roku i przysługiwała Naczelnikowi Państwa. W okresie powojennym była używana przez Rząd RP na Uchodźstwie.

Wszystkie zmiany mają być gotowe na 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byłaby to świetna data na przywrócenie chorągwi – powiedział senator Jan Rulewski z PO.

Źródła: pl.wikipedia.org, rp.pl, wiadomości.onet.pl, newsweek.pl

Fot.: Chorągiew Rzeczypospolitej według wzoru z 1927 (źródło: Wikimedia Commons)

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*