atak UPA na Bitków

14 kwietnia 1944 roku miał miejsce atak UPA na Bitków

Tego dnia 1944 roku uzbrojeni polscy mieszkańcy wsi Bitków odparli atak Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)

Atak UPA na Bitków miał miejsce w kwietniu 1944 roku. Bitków położony był w dawnym województwie stanisławowskim, Polacy którzy tam mieszkali pracowali w tamtejszej kopalni ropy naftowej. Uzbrojona niemiecka lub węgierska ochrona kopalni dawała mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, część pracowników kopalni dostała nawet broń dla ochrony.

Sytuacja zmieniła się gdy Niemcy opuścili Bitków wobec postępów ofensywy sowieckiej. UPA postanowiła wykorzystać ten moment do ataku na Polaków, który nastąpił 14 kwietnia 1944 roku. Upowcy odcięli miejscowość od świata wysadzając mosty i odcinając łączność telefoniczną i następnie zaatakowali w sile 85 osób. Polacy postawili skuteczny opór i po kilku godzinach napastnicy wycofali się na odgłos strzałów oddanych w ich kierunku przez oddział Sowiecki, który dotarł w tym czasie do pobliskiego Pniowa.

Dzień później sowieci wkroczyli do Bitkowa. Według relacji świadków w starciu zginął jeden Polak. Ukraińcy w swoim sprawozdaniu podali, że zginęło 100 Polaków oraz 40 sowietów, straty UPA miały wynieść 2 zabitych i 2 rannych. 

Comments are closed.