bitwa pod Termopilami

20 sierpnia 480 roku p.n.e. rozegrała się bitwa pod Termopilami

Tego dnia 480 roku p.n.e. rozegrała się bitwa pod Termopilami (prawdopodobnie)

Bitwa pod Termopilami to jedna z najbardziej znanych dzisiaj bitew starożytności. Było to starcie pomiędzy wojskami greckimi a perskimi prawdopodobnie w sierpniu 480 roku p.n.e. Data ta jest symboliczna, bowiem niektórzy wskazują, że rozegrała się w dniach 21-23 lipca lub 10 września. Jednak bez względu na datę, jest to jedna z najważniejszych bitew starożytności.

Na wieść o marszu Persów, Grecy podjęli decyzję o obronie północnej Grecji. Tesalia została oddana bez walki, jednak nalegania Aten i Teban skłoniły Spartę do wysłania pod dowództwem króla Leonidasa, oddziału 300 ludzi wzmocnionego oddziałami Związku, do obrony Termopil. Było to miejsce, przez które wiedzie droga z północnej Gracji do środkowej.

Doszło tam do krwawej i nierównej bitwy, w której mimo ogromnej przewagi liczebnej Persowie prowadząc atak frontalny nie odnieśli zwycięstwa, ponosząc duże straty. Sytuacja zmieniła się dopiero wtedy, kiedy wojskom króla Persji Kserksesa udało się ścieżkami górskimi obejść pozycje Spartan.

Leonidas wiedząc o zagrożeniu odesłał większość wojsk, a sam ze Spartanami stanął do nierównej walki (Spartanie według kodeksu wojskowego nie mogli cofnąć się przed wrogiem, z którym rozpoczęli walkę).

Mimo ogromnej odwagi Spartan, nie dali oni rady powstrzymać wroga, który prowadził natarcie z dwóch stron. Śmierć ponieśli wszyscy Spartanie.

Obecnie na kurhanie poległych Spartan znajduje się tabliczka, na której widniej napis:

Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny,prawom jej do ostatniej posłuszni godziny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*