bitwa pod Termopilami

W 480 roku p.n.e. zakończyła się bitwa pod Termopilami

W 480 roku p.n.e. rozegrała się bitwa pod Termopilami

Bitwa pod Termopilami to jedna z najbardziej znanych dzisiaj bitew starożytności. Było to starcie pomiędzy wojskami greckimi a perskimi w sierpniu 480 roku p.n.e.

Dokładna data nie jest znana, prawdopodobnie starcie rozegrało się w sierpniu. Na wieść o marszu Persów, Grecy podjęli decyzję o obronie północnej Grecji. Tesalia została oddana bez walki, jednak nalegania Aten i Teban skłoniły Spartę do wysłania pod dowództwem króla Leonidasa, oddziału 300 ludzi wzmocnionego oddziałami Związku, do obrony Termopil. Było to miejsce, przez które wiedzie droga z północnej Gracji do środkowej.

Doszło tam do krwawej i nierównej bitwy, w której mimo ogromnej przewagi liczebnej Persowie prowadząc atak frontalny nie odnieśli zwycięstwa, ponosząc duże straty. Sytuacja zmieniła się dopiero wtedy, kiedy wojskom króla Persji Kserksesa udało się ścieżkami górskimi obejść pozycje Spartan.
Leonidas wiedząc o zagrożeniu odesłał większość wojsk, a sam ze Spartanami stanął do nierównej walki (Spartanie według kodeksu wojskowego nie mogli cofnąć się przed wrogiem, z którym rozpoczęli walkę).

Mimo ogromnej odwagi Spartan, nie dali oni rady powstrzymać wroga, który prowadził natarcie z dwóch stron. Śmierć ponieśli wszyscy Spartanie.

Obecnie na kurhanie poległych Spartan znajduje się tabliczka, na której widniej napis:

Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny,prawom jej do ostatniej posłuszni godziny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*