15 grudnia 1840 roku do Francji przybyła trumna z ciałem Napoleona Bonaparte

Tego dnia 1840 roku do Francji przybyła trumna z ciałem Napoleona Bonaparte

Dopiero w 1840 roku do Francji przybyła trumna z ciałem Napoleona Bonaparte. Po śmierci Napoleona w 1821r. jego ciało pochowano na wyspie Św. Heleny, pod koronami drzew w nieoznaczonym grobie, bowiem umieszczeniu jego imienia sprzeciwił się gubernator wyspy, sir Hudson Lowe.

Napoleon spoczął ubrany w mundur generała artylerii, z Legią Honorową i orderem Żelaznej Korony na piersi, złożony w czterech trumnach: metalowej, którą włożono w mahoniową; tę włożono w ołowianą, którą także zalutowano i włożono w jeszcze jedną trumnę mahoniową. Zakonserwowane serce Napoleona również wsadzono do trumny z ciałem.

Dzięki staraniom chcącego zyskać na popularności Napoleona III, siostrzeńca Napoleona I, oraz dzięki dobrym osobistym relacjom z dworem brytyjskim, udało się uzyskać zgodę na złożenia ciała Napoleona nad brzegami Sekwany, zgodnie z jego życzeniem.

W 1840r. do brzegów Św. Heleny przybił statek Belle-Poule, którym zabrano ciało do Francji. 21 lat później, w 1861r. włożono je do sześciu trumien: cynowej, mahoniowej, dwóch ołowianych, z kości słoniowej i raz jeszcze mahoniowej. Po uroczystej procesji ulicami Paryża, w której udział wzięli liczni weterani wojen napoleońskich, trumnę złożone w Domu Inwalidów w sarkofagu z kwarcytu z Finlandii.

W ostatnim, uroczystym pogrzebie wzięli udział m.in. Napoleon III i Aleksander Colonna-Walewski. Do dzisiaj Dom Inwalidów odwiedzają rzesze turystów, chcących zobaczyć miejsce spoczynku „małego kaprala”. Epitafium na jego grobie brzmi: „Niech śpi tu w pokoju, to hełm na głowę giganta”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*