Tego dnia 1920 roku miało miejsce odzyskanie Radzymina przez polskie oddziały
W świadomości ludzi bitwa warszawska uchodzi za zwycięstwo oręża polskiego nad bolszewickim. Mniej znana jest położona niedaleko Warszawy miejscowość, Radzymin. Tam rozegrało się starcie, które pomogło wygrać całą bitwę warszawską. Dowiedz się więcej, jakie znaczenie miało odzyskanie Radzymina.
Radzymin podczas obrony Warszawy odegrał ogromnie ważną rolę. Już 13 sierpnia oddziały sowieckie przystąpiły do ataku. Pierwszy atak odparto. Wieczorem, około godziny 17:00, doszło do ponownego ataku, w którym przerwano pierwszą linię obrony wojsk polskich.
Od tego momentu miasto przechodziło z rąk do rąk.
Następnego dnia, 14 sierpnia, główne walki toczyły się w okolicach szosy na trasie Radzymin-Warszawa. Radzymin należy odzyskać, tak brzmiał rozkaz. Do jego wykonania skierowano 85 Pułk Strzelców Wileńskich wsparty marszówkami 19 i 35 pułku piechoty. Podczas walki na bagnety udało się wedrzeć do miasta. Jednakże w wyniku kontrataku wojsk bolszewickich, Polacy musieli się wycofać.
Zajrzyj też tutaj: Bitwa warszawska 1920 – jak Polska ocaliła niepodległość
Wydarzenie to było najtragiczniejszym momentem, gdyż nieprzyjaciel przerwał również drugą linię obrony w rejonie Wólki Radzymińskiej. Droga do Warszawy była otwarta.
Dowództwo polskie skierowało do walki w tym rejonie 10. dywizję strzelców kaniowskich pod dowództwem gen. Żeligowskiego, dotychczas znajdującą się w odwodzie frontu północnego.
Bitwa o Radzymin
15 sierpnia o świcie nastąpił atak wojsk polskich. Do starć doszło w rejonie Wólki Radzymińskiej. Przeprowadzony atak pozwolił wyprzeć bolszewików z Wólki Radzymińskiej, Izabelina oraz Słupna.
Ponowiony atak na sam Radzymin zakończył się tak samo, jak dnia poprzedniego. Wieczorem, 15 sierpnia 30. Pułk Strzelców Kaniowskich wyparł ostatecznie bolszewickie oddziały z Radzymina. 16 sierpnia natarcie wojsk polskich z rejonów Mokrego, Zawad oraz Dybowa pozwoliło na odzyskanie linii Rządzy. W tym momencie bitwa o Radzymin dobiegła końca.
O tym, jak ważna to była bitwa i odzyskanie Radzymina, najlepiej świadczy fakt, iż 14 sierpnia na miejsce przybył premier Rządu Obrony Narodowej, Wincenty Witos, Maciej Rataj oraz dowódca frontu północnego, gen. Józef Haller.
Po zakończeniu walk o Radzymin, w miejscowości odbyła się uroczystość nazwana „Świętem Virtuti Militari”.