150 tys. odwiedzających w Muzeum poznańskiego czerwca ’56. Potrzebna nowa siedziba

Muzeum zostało powołane w 1997 r., jednak dopiero po 10 latach miało miejsce jego oficjalne otwarcie. Przez te wszystkie lata placówka nagromadziła tyle eksponatów i odwiedziło ją ponad 150 tys. gości. Z tego względu poszukiwana jest nowa, bardziej przestronna i dostępna dla zwiedzających siedziba.

Muzeum Poznańskiego Czerwca ’56 powołane zostało w ramach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Miało to miejsce w roku 1997, jednak dopiero w 2007 r. mieszcząca się w przyziemi Zamku Cesarskiego placówka została oficjalnie otwarta. Tomasz Łęcki (dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości) powiedział, iż wszystko to przebiegało powoli i początkowo nie myślano o siedzibie dla muzeum. Pierwszą ekspozycję otworzono  w2002 r., a trzy lata później rozpoczęto poszukiwania miejsca – udało się pozyskać przyziemie Zamku dzięki Lechowi Dymarskiemu i Maciejowi Frankiewiczowi.

Przez 10 lat muzeum nagromadziło 1300 eksponatów i odwiedziło je ponad 150 tys. zwiedzających. Kinga Przyborowska (kierownik muzeum) wspomniała, że w ostatnim roku pozyskali m.in. księgę pamiątkową z wystawy fotograficznej z 1981 r. (z okazji 25-tej rocznicy wybuchu powstania), obraz Edwarda Dwurnika, a także 8 archiwalnych fotografii wykonanych podczas czerwcowych wydarzeń przez targowego gościa. Dla uczczenia 10-tej rocznicy otwarcia placówki wydany został katalog „Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec ‘56”.

Jest on nie tylko obszernym przewodnikiem po ekspozycji muzealnej, ale również jest pewnego rodzaju zapisem starań o powołanie do życia tej placówki. Znajdują się w nim m.in. napisane przez zespół muzealny artykuły na temat samych wydarzeń 1956 r. i rozpowszechniania wiedzy o buntach poznaniaków, relacje z obchodów 60-tej rocznicy wybuchu powstania, a także rozdział poświęcony historii samego muzeum i jego funkcjonowaniu. Podziękowano wielu osobom za pomoc przy tworzeniu katalogu, wśród których znaleźli się sami uczestnicy tamtych dni, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. Liczącą 250 stron (rozmieszczono na nich 170 zdjęć archiwalnych i współczesnych) Publikację wydano w 3 egzemplarzach w języku polskim, angielskim i węgierskim. Można go nabyć w siedzibie muzeum za 25 zł.

Podczas uroczystości jubileuszowych (4 października) w Sali pod Zegarem Zamku nie tylko zaprezentowano wydawnictwo, ale także podjęto dyskusję na temat przyszłości samej placówki. Sam Tomasz Łęcki powiedział, że trzeba się tym zająć, ponieważ muzeum osiągnęło tak wiele, że w jego obecnej siedzibie niewiele już da się zrobić. Dlatego koniecznym jest, aby muzeum znajdowało się w nowej siedzibie, która byłaby bardziej przestronna oraz dostępna dla zwiedzających.

Źródła: plus.gloswielkopolski.pl, pl-pl.facebook.com (fanpage muzeum)

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*