16 września 1993 roku wojska rosyjskie opuściły Legnicę

Wojska rosyjskie opuściły Legnicę. Baza w Legnicy była od II wojny światowej siedzibą dowództwa wojsk sowieckich stacjonujących w Polsce. Oficjalne pożegnanie ostatnich żołnierzy rosyjskich odbyło się w Belwederze 17 września 1993 roku, jednak już 16 września wojsko opuściło najważniejszą bazę na terenie Polski. Pierwotny projekt międzynarodowego porozumienia pozwalał obcym wojskom na zakończenie ewakuacji do końca 1993 roku. Jednak prezydentowi Lechowi Wałęsie zależało, aby ich wyjazd zbiegł się z rocznicą napaści sowietów na Polskę.

Wycofywanie wojsk obywało się stopniowo. Pierwsze jednostki rozpoczęto wycofywać 9 kwietnia 1991 roku z garnizonu Borne Sulinowo. Pierwszy wyjechał eszelon transportujący w kilkudziesięciu wagonach jednostkę rakietową. I to właśnie ta data uznawana jest za początek oficjalnego wycofywania wojsk sowieckich. Ostatnia jednostka bojowa opuściła Polskę 28 października 1992 roku. Następnego dnia pełnomocnik Rady Ministrów ds. pobytu i wycofania wojsk Federacji Rosyjskiej gen. Zdzisław Ostrowski złożył w Urzędzie Rady Ministrów oficjalny meldunek o wycofaniu z Polski ostatniej rosyjskiej jednostki bojowej.

W całym 1992 roku wycofano z Polski ponad 35 tys. żołnierzy, około 200 samolotów, w tej liczbie 150 bojowych, 220 czołgów, ok. 770 wozów pancernych, 153 działa powyżej 100 mm, 126 wyrzutni i 24 kutry torpedowe. Pozostało ponad 4 tys. żołnierzy rozlokowanych w 20 miejscowościach.

Fot: Ireneusz Sobieszczuk

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*