17 kwietnia 1945 roku niemiecka 300-tysięczna Grupa Armii „B” pod dowództwem feldmarszałka Walthera Modla skapitulowała przed Amerykanami

Heeresgruppe B została utworzona w październiku 1939 roku z przemianowania przerzucanej z Polski na zachód Grupy Armii Północ. Grupa Armii B była północnym skrzydłem uderzenia na Francję, atakowała przez Belgię i Holandię. W dalszej fazie kampanii francuskiej nacierała w kierunku Paryża i na Atlantyk. Po zakończeniu działań na zachodzie została przerzucona w sierpniu 1940 roku do Prus Wschodnich, a z początkiem wojny niemiecko-radzieckiej przemianowana na Grupę Armii Środek.
Następnie utworzona w lipcu 1942 roku na południowym odcinku frontu wschodniego z przemianowania oddziałów Grupy Armii Południe. Brała udział w ofensywie letniej w 1942 roku, kierując się w stronę Stalingradu i Wołgi. W listopadzie 1942 roku została rozdzielona, a jej 6 Armia i 4 Armia rumuńska znalazły się w Stalingradzie, gdzie zostały zniszczone. Po kolejnych uderzeniach Armii Czerwonej Grupa Armii B została rozbita w lutym 1943 roku, po czym została podzielona na Grupę Armii Południe i Środek.
Kolejne utworzenie Grupy Armii B miało miejsce w Monachium w lipcu 1943 roku. Następnie znalazła się w północnych Włoszech, gdzie w listopadzie 1943 roku posłużyła do utworzenia Naczelnego Dowództwa Południe.
Po raz ostatni utworzona w celu użycia na wybrzeżu kanału La Manche. Po inwazji alianckiej stanowiła północne skrzydło frontu zachodniego, podczas ofensywy w Ardenach przejęła środkowy odcinek. Skapitulowała ostatecznie w Zagłębiu Ruhry.
Ostatni dowódca Walther Model, mając świadomość iż w przypadku ujęcia może być sądzony za zbrodnie wojenne oraz chcąc uniknąć wzięcia do niewoli przez Aliantów popełnił samobójstwo.

One Comment

  1. HEIL MODEL!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*